Sprzedaż mieszkania z lokatorem – na co zwrócić uwagę?

mieszkania sprzedaz

Spis treści

Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, kiedy właścicieli wynajmowanych mieszkań nachodzi myśl, aby pozbyć się tej nieruchomości, a więc sprzedać mieszkanie wraz z lokatorem. Czy tak właściwie sprzedaż mieszkania własnościowego z lokatorem jest w ogóle możliwa? Jak to zrobić skutecznie?

Czy taka transakcja będzie w ogóle opłacalna?

Ważnym aspektem prawnym jest to, że właściciel faktycznie może dokonać takiej transakcji i sprzedać mieszkanie z lokatorem o ile znajdzie się na odpowiedni kupiec. Jest to sprawa niezwykle ciężka, ponieważ ludzie często nie są zainteresowani zakupem nieruchomości, która jest jakkolwiek obciążona prawnie. Taka sprzedaż mieszkania ma swoich zwolenników, jak i przeciwników, w szczególności, kiedy okazuje się, że lokator jest tam zameldowany. Główny powód niechęci do podjęcia się takiej transakcji jest fakt, że polskie prawo nadmiernie chroni nawet najgorszych najemców.

Sprzedaż mieszkania z lokatorem to dosyć ciężki, długi i uciążliwy proces. Niestety takie mieszkanie może nie być chętnie brane pod uwagę potencjalnych klientów, pomimo stosunkowo niskiej ceny, za jaką można kupić takie lokum. Ceny mieszkań z lokatorami, zazwyczaj są dużo niższe niż ceny pozostałych mieszkań rynku wtórnego.

Więcej informacji na https://bnonline.pl/wycena-nieruchomosci/

Czy można pozbyć się lokatora przed sprzedażą mieszkania?

Byłoby to całkiem dobre rozwiązanie i można by było, dzięki temu pozbyć się wielu istotnych dla nas problemów. Ale jak to zrobić? Najlepszym i najłatwiejszym sposobem byłaby próba polubownego załatwienia sprawy, szczególnie jeżeli najemca wpędza właściciela w kłopoty finansowe, jeżeli nie dojdzie do porozumienia między obiema stronami, można złożyć wniosek do sądu o eksmisje niechcianego lokatora. Niestety jeżeli zależy nam na szybkim procesie to to niestety pokrzyżuje nam wszelkie plany bo takie sprawy mogą toczyć się latami. Należy pamiętać, że jeżeli dotychczasowy lokator prawidłowo wywiązuje się ze wszystkich swoich obowiązków to wyrok dla właściciela raczej korzystny nie będzie.

Jak ułatwić sobie sprawę sprzedaży nieruchomości z niechcianym lokatorem?

Niestety, tak jak już wcześniej wspomniałam, sprzedaż mieszkania z lokatorem niestety wiąże się z zaniżeniem jego faktycznej wartości, ale uwaga, nie zawsze tak musi się wydarzyć, ponieważ to wszystko zależy tylko od tego w jakich celach będzie chciał je nabyć potencjalny kupiec. Jeżeli okaże się, że dany klient szuka typowo mieszkania pod wynajem, to posiadanie stałego lokatora może okazać się dla niego niezwykłą okazją i będzie w stanie zapłacić za mieszkanie realnie wysoką sumę tak, aby obie strony były niezwykle zadowolone z przeprowadzonej transakcji.

Cały proces nie należy do najłatwiejszych i aby sfinalizować taką transakcje potrzeba wiele chęci i czasu oraz braku rezygnacji pomimo niepowodzeń tak, aby udało się albo dogadać z lokatorem, aby opuścił dotychczasowe lokum, albo znaleźć odpowiedniego kupca, który będzie w stanie zapłacić satysfakcjonującą dla nas kwotę za naszą nieruchomość.

Powiązane artykuły