Kantor — co wchodzi w zakres jego usług?

Banknoty

Spis treści

Korzystanie z usług wymiany walut w kantorze jest niezbędnym elementem planowania podróży. Jednak kantor nie musi zajmować się wyłącznie wymianą gotówki. Jakie jeszcze usługi może świadczyć?

Wymiana walut w kantorze — czy się opłaca?

Kantor to miejsce, które odwiedza zazwyczaj każda osoba wybierająca się w podróż zagranicę. Posiadanie gotówki w lokalnej walucie jest bardzo pomocne, przede wszystkim dlatego, że nie w każdym miejscu możliwe są płatności kartą. Dodatkowo kurs wymiany walut, jaki oferuje bank oraz prowizja od przewalutowania są często o wiele wyższe i mniej opłacalne. Istnieje więc szansa, że płacąc kartą lub wypłacając pieniądze z bankomatu za granicą, wydasz o wiele więcej, niż wykorzystując gotówkę.

Właściciele kantorów pracują jak pośrednicy — kupują gotówkę, którą następnie odsprzedają z prowizją, przy okazji zarabiając na tym. Kurs wymiany walut jest zbliżony do tego określonego przez Narodowy Bank Polski, jednak w każdym kantorze może być różny. Miejsca, gdzie obrót gotówki jest regularny, np. niedaleko przejść granicznych, oferują zazwyczaj lepszy kurs wymiany, jak np. kantor Słubice. Czasami może zdarzyć się tak, że dwie placówki, które znajdują się w niewielkiej odległości, a nawet w sąsiadujących lokalach będą miały inne stawki. Podczas wymiany gotówki na inną walutę zawsze można spróbować negocjować cenę. Bardzo często kantor jest gotowy obniżyć swoją prowizję, dzięki czemu kurs wymiany będzie o wiele korzystniejszy.

Jakie jeszcze usługi może świadczyć kantor?

Niektóre z kantorów posiadają bardziej rozbudowaną ofertę usług. W ramach ich działalności możliwe jest skorzystanie z innych usług finansowych, takich jak ubezpieczenie domu w Słubicach i innych miejscowości zlokalizowanych nieopodal granicy, ubezpieczenie życia czy samochodu. Często właściciele kantorów współpracują z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu są w stanie przedstawić kilka ofert i doradzić tę, która najlepiej będzie spełniała oczekiwania klienta.

Powiązane artykuły