Praca programisty-freelancera. Trendy na rynku pracy

it

Spis treści

Praca w branży IT wciąż budzi wiele emocji, szczególnie ze względu na wysokie zarobki, połączone z niezwykle elastycznym systemem pracy. Specjaliści mogą się cieszyć przychodami rosnącymi z roku na rok przez duże zapotrzebowanie programistów na rynku. Najnowszy raport No Fluff Jobs i Ework Group pokazuje, jakie są realia freelancingu w 2022 roku.

Jak pracują freelancerzy?

GIGersi to określenie branżowe na osoby, które w IT działają na zasadzie samozatrudnienia, wykonując zlecane im zadania zazwyczaj od wielu różnych klientów. Portal pracy IT No Fluff Jobs opublikował specjalny raport, który zawierał informacje na temat bardzo popularnego i niezwykle innowacyjnego zjawiska, czyli freelancingu wśród programistów.

Formy takiego zatrudnienia zazwyczaj są niezwykle elastyczne. Ilość pracy, jej czas i miejsce zazwyczaj zależą tylko od specjalisty, który swoją pracę wykonuje zdalnie i jedyne, z czego się rozlicza to oddany zgodnie z ustalonym terminem finalny projekt.

Jest to możliwe dzięki komunikowaniu się GIGersów i potencjalnych klientów za pośrednictwem preznaczonych do tego platform internetowych, takich jak np. No Fluff Jobs.

Według przeprowadzonego raportu większość osób decydujących się na samodzielne zarządzanie swoją pracą podejmuje współpracę z jedną firmą i wykonuje dla nich zlecenia przez dłuższy czas.

Jednak wiele osób decyduje się na pracę projektową, co powoduje, że prawie połowa ankietowanych deklaruje, że wykonuje zlecenia jednocześnie dla więcej niż 1 klienta. Ze względu na elastyczność zawieranej umowy (B2B) coraz więcej osób decyduje się na ten sposób zatrudnienia jako specjalista IT. Dzięki temu mogą samodzielnie dostosować swój czas pracy, znaleźć czas na podróżowanie i zachować własny work-life balance.

Jakie umiejętności są niezbędne do pracy freelancera IT?

Freelancing najbardziej kojarzy się z elastycznością i umiejętnościami zarządzania własnym czasem. Jak się jednak okazuje, kluczową zdolnością w pracy GIGerów jest komunikacja. Umiejętność dostosowania się według freelancerów jest na drugim miejscu, a podium zamyka zarządzanie własnym czasem. Wśród kolejnych wymienianych cech znalazły się:

  • własna inicjatywa;
  • zdolności negocjacyjne;
  • niezależność;
  • asertywność;
  • umiejętność do wyrażania swoich potrzeb i pragnień;
  • radzenie sobie ze stresem;
  • umiejętność delegowania zadań.

Wszystkie te cechy składają się na obraz osoby, które dobrze znają siebie, wiedzą, kiedy najlepiej im się pracuje, czego potrzebują w trakcie pracy, potrafią stawiać granice pomiędzy obowiązkami zawodowymi a czasem wolnym i odpoczynkiem, dlatego długo pozostają twórcze, a wypalenie zawodowe nie jest czymś, co przychodzi do nich szybko.

Dodatkowo taki system pracy jest ważny dla osób np. posiadających dzieci. Rodzice po narodzinach dziecka często dostosowują swoje plany do malca. Elastyczny czas pracy pozwala na szybszy powrót młodych mam na rynek pracy, jak i na to, aby mimo nowych obowiązków nadal pozostawać aktywnym zawodowo.

Wyznania stojące przez samozatrudnionymi

Praca jako freelancer może brzmieć jak spełnienie wielu marzeń, jednak wiążą się z nią również wyzwania. Mimo tego, że wiele osób nie deklaruje większych problemów w związku z pracą w ramach B2B, to najczęściej problemy pojawiają się w sferze radzenia sobie ze stresem i dbaniem o własne samopoczucie. Istotną zmienną, związaną z poprzednią, jest zmieniająca się sytuacja gospodarcza na świecie oraz pojawiająca się demotywacja.

Jak łatwo można zauważyć, praca GIGersa nie jest dla każdego i mając pewne cechy, freelancer bez problemu odnajdzie się w nowej sytuacji, a częste zmienianie pracy pozwoli na szybki i dynamiczny rozwój jego umiejętności. Nie ma nic złego także w potrzebie stabilności, o którą w takim sposobie pracy może być niekiedy ciężko, szczególnie decydując się na współprace krótkoterminowe.

System zatrudniania freelancerów zdecydowanie jest opłacalny, zarówno dla programistów, jak i ich klientów. Stawki mogą przewyższać te proponowane na UoP nawet o 20%, a system podatkowy w Polsce sprzyja korzystnemu rozliczaniu się przy posiadanej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Powiązane artykuły