Praca zdalna w obliczu nieustannego zagrożenia epidemiologicznego wydaje się najbezpieczniejszą formą świadczenia stosunku pracy, dlatego coraz więcej z nas wykonuje swoje obowiązki zawodowe w formie home office. Praca w domu z punktu widzenia wielu pracowników jawi się jako wysoce komfortowa, ale jednocześnie niesie ze sobą szereg utrudnień, które często nie pozwalają maksymalnie skupić się na realizacji przydzielonych zadaniach. Zatem jak utrzymać wysoką wydajność na home office?
Home office – przestrzeń do pracy
Zachowanie optymalnego poziomu koncentracji podczas pracy zdalnej nie jest najłatwiejszym zadaniem, jednak dzięki wydzieleniu sobie stałego miejsca do pracy działa niezwykle motywująco. Najlepszym rozwiązaniem na home officie jest wygospodarowanie osobnego pomieszczenia do pracy, które pozwoli odizolować się od pozostałych mieszkańców i tym samym pracować w ciszy i spokoju. Jeśli jednak nie dysponujemy osobnym pokojem, który mógłby nam służyć za tymczasowe biuro, warto zastosować trik z wydzieleniem przestrzeni w innym pomieszczeniu z dobrym oświetleniem i przyzwoitym wygłuszeniem.
Praca zdalna a rozpraszacze
Praca z domu przynosi zdecydowanie lepsze efekty, kiedy wypełnianiu obowiązków zawodowych nie towarzyszy kompulsywne przeglądanie portali społecznościowych, oglądanie seriali czy wycieczki do sklepu. Wydajny pracownik na home office to taki, który nie dzieli swojej uwagi między pracę a przyjemności. Przed przejściem w tryb pracy zdalnej warto ze swojej przestrzeni osobistej wyeliminować wszelkie rozpraszacze, które mogą zagrażać odpowiedniej efektywności pracy. Co z przerwą? Warto zachować ciągłość biurowych nawyków, korzystając z lunch breaku w godzinach, w których przysługuje nam w normalnych warunkach.
Praca w domu – jak się ubrać?
Wielu zwolenników home office’u docenia fakt, że nie wymaga on przygotowywania się do wyjścia, czyli doboru stylizacji do pracy czy wykonywania makijażu. Jednak dla poprawienia swojego samopoczucia i wybudzenia się z trybu domowego warto jednak zdobyć się na przebranie piżamy, ułożenie włosów czy lekki makijaż. Można temu wierzyć lub nie, ale założenie stroju biurowego pomaga w porannej motywacji i osiągnięciu maksymalnej produktywności. Taki stan rzeczy jest najprawdopodobniej związany z aspektem psychologicznym – kontynuowanie wcześniej wyrobionej porannej rutyny korzystnie wpływa na naszą stronę mentalną i sprawia, że łatwiej jest oddzielić przestrzeń prywatną od zawodowej.