Alimenty – dlaczego warto korzystać z pomocy prawnika tworząc pozew?

Spis treści

Alimenty zazwyczaj kojarzą się nam z regularnymi świadczeniami, które jeden z rodziców dostarcza drugiemu na utrzymanie dziecka. Jest to pojęcie jednak o wiele szersze i oznacza również inne zobowiązania. Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnika, tworząc pozew? Podpowiadamy.

Czym są alimenty?

Jeśli interesują nas np. alimenty w Zabrzu, to prawne określenie tego terminu brzmi obowiązek alimentacyjny. Warto zdać sobie z tego sprawę, zwłaszcza w początkowych etapach szukania prawnika, który pomoże nam przy tworzeniu pozwu. Cały proces ten regulowany jest przez Kodeks rodzinny oraz opiekuńczy. Najprościej mówiąc, alimenty oznaczają obowiązek dostarczenia środków pieniężnych na rzecz osób, które znalazły się w określonej sytuacji. Jeśli interesuje nas pomoc prawna w Zabrzu, to warto zaznajomić się z przepisami prawa rodzinnego, które wyszczególnia cztery rodzaje zobowiązań, należą do nich między innymi: obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci, współmałżonków wobec siebie nawzajem, dzieci w stosunku do rodziców oraz pomiędzy rodzeństwem.

Dlaczego warto korzystać z pomocy prawnika?

O tym, czy warto korzystać z pomocy prawnika, świadczy przede wszystkim poziom skomplikowania sprawy. Niektóre sytuacje wymagają ingerencji osoby trzeciej i wtedy zdecydowanie dobrym wyjściem jest skorzystanie z pomocy prawnej. W niektórych przypadkach wystarczy prawidłowy i prosto skonstruowany pozew oraz jedna porada prawnika, zdarza się jednak, że pomiędzy stronami nie jest możliwe szybkie porozumienie, wtedy też warto zdecydować się na obecność przedstawiciela, który będzie występował w naszym imieniu.

Zaczerpnięcie pomocy prawnej będzie potrzebne, jeśli chcemy uzyskać jak najwyższą kwotę świadczenia alimentacyjnego lub jeśli chcemy uchylić się od obowiązku alimentacyjnego. Inne sytuacje, w których warto zatrudnić przedstawiciela to na przykład skomplikowane sprawy rodzinne. Czasami zdarza się, że sprawa o alimenty rozpatrywana jest na drodze sądowej bez prawników.

Powiązane artykuły