NAINOWSZE

Wszystko co musisz wiedzieć o teście Gallupa

Spis treści

Chcesz dowiedzieć się jakie są Twoje naturalne talenty? Może właśnie planujesz swoją dalszą ścieżkę zawodową i taka informacja pomogłaby wybrać Ci odpowiedni kierunek rozwoju? Jeśli tak, koniecznie zastanów się nad wykonaniem testu Gallupa. Dzięki temu artykułowi dowiesz się czym jest ten test, z czego się składa i dlaczego warto go wykonać.

Czym jest test Gallupa?

Choć najczęściej można spotkać się z nazwą „test Gallupa„, w rzeczywistości to narzędzie psychometryczne nazywa się testem CliftonStrengths. Clifton, ponieważ został opracowny przez Donalda Cliftona, a Strengths to angielska nazwa na mocne strony. Jednak Donald Clifton pracował w znanym Instytucie Gallupa, czyli instytucie badania opinii społecznej i to stąd test powziął swoją nazwę.

Test Gallupa ma na celu identyfikację najbardziej natężonych cech badanej osoby, czyli talentów. Zostały wyróżnione 34 talenty, a u każdej osoby 5 z nich jest dominujących. Nie oznacza to jednak, że pozostałe nie występują – każdy z nich objawia się w innym stopniu. Talenty określa się jako wzorce myślenia, odczuwania i działania, których nie da się nauczyć i które występują od urodzenia. Każdy z nich może zostać wykorzystany w produktywny sposób, dzięki czemu osoba nie będzie wykonywać zadań, w których nie jest dobra. Wśród 34 talentów wyróżnić można m.in. Empatię, Dowodzenie, Komunikatywność, Odpowiedzialność czy Współzależność.

Jak przebiega test Gallupa?

Gdy już zdecydujemy się na wykonanie testu Gallupa, warto wiedzieć z czego składa się taki test. Jest to 177 stwierdzeń, które mają opisać badaną osobę. Jej celem jest zaznaczenie na skali w jakim stopniu każde ze stwierdzeń odpowiada jej charakterowi. Odpowiedź należy zaznaczyć w ciągu 20 sekund, dzięki czemu badani nie mają czasu, aby sfałszować wyniki, gdyż liczy się pierwsza odpowiedź, która przyszła do głowy. Co więcej, do odpowiedzi nie można już wrócić, co dodatkowo przeciwdziała oszustwom.

Test Gallupa można wykonać w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to tzw. TOP5 – po jego wykonaniu otrzymasz informacje na temat pięciu dominujących u Ciebie talentów. Możesz również wybrać opcję 34 talentów, w której otrzymasz nie tylko informacje na temat Twojej listy TOP5, lecz dodatkowo dowiesz się jakie talenty znajdują się niżej w Twoim rankingu. Druga opcja może być dobrym wyborem, gdyż możliwe, że ostatni talent w TOP5 i pierwszy spoza listy TOP (czyli szósty) charakteryzują się podobnym procentem występowania i dzięki temu można odkryć jeszcze więcej talentów do rozwijania. Należy jednak pamiętać, że te dwie opcje różnią się ceną. TOP5 kosztuje ok. 150 zł, natomiast pełne badanie 34 talentów – 255 zł.

Dlaczego warto wykonać test Gallupa?

Ten test bez wątpienia pozwoli na wybór odpowiedniej ścieżki życiowej dla każdej osoby, która zdecyduje się go wykonać. Jest to sprawdzone narzędzie, które powstało na skutek kilkudziesięciu lat badań, dzięki czemu można mieć pewność, że wyniki faktycznie pokażą mocne strony każdej osoby. Zatem do dzieła, sprawdźmy swoje talenty!

Powiązane artykuły