Szczebrzeszyn: moc atrakcji dla każdego

Szczebrzeszyn

Spis treści

Kusi piękną okolicą, ciekawą historią oraz zabytkami, którym warto się uważniej przyjrzeć. Szczebrzeszyn to wyjątkowe miasteczko, na terenie którego nuda nikomu z nas nie zagrozi. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po jego terenie?

Szczebrzeszyn to jedno z najciekawszych i najstarszych zarazem miast, jakimi może nas oczarować Roztocze. Pierwsza wzmianka na jego temat pochodzi z czasów króla Kazimierza Wielkiego, choć najlepszym okresem dla miasta okazuje się wiek XVI. W tym czasie Szczebrzeszyn staje się własnością hetmana Jana Zamoyskiego, twórcy wielkiej Ordynacji Zamoyskiej. Jako część tego wielkiego majątku, Szczebrzeszyn cieszył się pomyślnym rozwojem gospodarczym. O tym, jak ważne było niegdyś to miasto, do dziś przypominają nam tutejsze zabytki, w gronie których nie brak ciekawych perełek dawnej architektury. Pomnik chrząszcza nad potokiem oraz pomnik stojący na rynku to dwa najchętniej fotografowane obiekty. Miłośników historii zachwyca tu również ciekawy ratusz z połowy XIX wieku oraz renesansowy kościół św. Mikołaja, będący jednym z ciekawszych obiektów na Szlaku Renesansu Lubelskiego. O społeczności żydowskiej, która w dziejach Szczebrzeszyna odegrała istotną rolę, przypomina XVII-wieczna synagoga, dziś wykorzystywana jako galeria sztuki.

W Szczebrzeszynie warto też zwrócić uwagę na piękną cerkiew, sąsiadującą z synagogą

I ona robi wielkie wrażenie na zwiedzających, w ciekawy sposób przypomina nam również o tym, jak wielokulturowym miastem był przedwojenny Szczebrzeszyn. Nieco z dala od ścisłego centrum miasteczka czeka kolejna atrakcja i cenna pamiątka. To żydowski cmentarz, będący jedną z najlepiej zachowanych i największych nekropolii żydowskich na terenie Roztocza. Jego powierzchnia wynosi prawie 2 hektary. Wciąż można tu zobaczyć około 400 macew, zachwycających swą symboliką. Wyróżniają się trzy macewy żydowskich mędrców, które znajdują się tuż przy wejściu na teren cmentarza, uwagę przyciąga też pomnik, który przypomina o Zagładzie.

Historyczne wycieczki po Szczebrzeszynie mogą się dla wielu z nas okazać wspaniałą przygodą. To miasto ma się czym pochwalić, a panująca tu atmosfera i malownicza okolica są kolejnymi powodami, dla których warto tu zajrzeć. A kto znajdzie w rejonie Szczebrzeszyna tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Kusi pobliski Zamość, przyciąga też Roztoczański Park Narodowy. A że w rejonie Szczebrzeszyna nie brak malowniczych wąwozów, atrakcji i ciekawych miejsc na spacer nie trzeba szukać daleko.

Powiązane artykuły