NAINOWSZE

Sudeckie skarby: co warto zobaczyć w Sokołowsku?

Sudeckie widoki

Spis treści

Ziemia Wałbrzyska kryje wiele niespodzianek, a wycieczki po tej części Dolnego Śląska mogą się dla wielu z nas okazać wyjątkową przygodą. Gdzie warto się wybrać? Dla tych, którzy chcą aktywnie spędzić czas w Sudetach, poznając malownicze zakątki Gór Kamiennych, idealnym miejscem na wczasy w rejonie Wałbrzycha będzie Sokołowsko. Na jakie atrakcje mogą liczyć te osoby, którym uda się tu znaleźć tanie noclegi?

Sokołowsko to duża wieś o uzdrowiskowym charakterze, która coraz lepiej radzi sobie jako letnisko. Wielkim walorem Sokołowska jest jego położenie oraz bliskość tak malowniczych szczytów, jak Stożek Wielki czy Waligóra. Atrakcyjna okolica, idealna dla miłośników pieszych wędrówek oraz rowerowych wycieczek, nie jest jedynym walorem tej miejscowości. Sokołowsko może zachwycić i miłośników historii, i tych, którzy lubią spędzać wolny czas wśród zabytkowych obiektów. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć?

Sokołowsko może się okazać ciekawym celem wycieczki dla każdego miłośnika historii

W pobliżu tej wsi ujrzeć można ruiny zamku Radosno, wokół którego w XIII-XIV wieku zaczęła się rozwijać osada. Początkowo losy Sokołowska były ściśle związane z losami księstwa świdnicko-jaworskiego, jednak od końca XIV wieku istotny wpływ na rozwój tej osady mają książęta czescy. W początkach XVI stulecia władzę nad Sokołowskiem przejmują Hochbergowie, od których, w połowie XIX wieku, odkupuje je Maria von Colomb. To właśnie dzięki niej w 1850 roku zaczyna się uzdrowiskowa kariera Sokołowska. Maria założyła tu pierwszy zakład, w którym leczono zimną wodą. W 1859 roku przejął go dr Hermann Brehmer, który wkrótce otrzymał od pruskich władz zgodę na założenie tu pierwszego w Europie sanatorium przeciwgruźliczego. Wraz z sanatorium na terenie Sokołowska powstało wiele nowych obiektów mających służyć kuracjuszom, założono też park, mający być dobrym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Od końca XIX wieku Sokołowsko zaczęło się też cieszyć powodzeniem wśród miłośników aktywnego wypoczynku, przy czym szczególnie jego okolicę upodobali sobie amatorzy sportów zimowych. Jeszcze w latach 50-tych XX wieku Sokołowsko było cenionym kurortem, specjalizującym się w leczeniu chorób dróg oddechowych. Dziś, nieco zapomniane, stara się odzyskać dawny blask. Wciąż działają tu ośrodki i sanatoria, a dzięki pięknej okolicy coraz lepiej rozwija się tu turystyka. Sokołowsko może się też pochwalić ciekawą zabudową, która najlepiej przypomina o czasach świetności tego kurortu. Uwagę przyciągają tu ruiny dawnego sanatorium Brehmera, ciekawie prezentują się liczne domy szachulcowe oraz dom, w którym wypoczywał Gerhard Hauptmann. Ciekawostką, która cieszy się wielkim zainteresowaniem turystów, jest cerkiew św. Michała Archanioła, wzniesiona w początkach XX wieku z myślą o kuracjuszach przybywających tu z Rosji. Dziś znów służy ona prawosławnym, a w jej niewielkim wnętrzu można podziwiać piękne ikony. Sokołowsko zachwyca też malowniczymi parkami oraz wspaniałą okolicą, idealną dla każdego, kto chce nacieszyć się aktywnym wypoczynkiem w pięknej scenerii.

Powiązane artykuły