NAINOWSZE

Przygotowanie do wakacji w górach

Wakacje w górach

Spis treści

Pasma górskie są jednym z najpiękniejszych rejonów naszego kraju. Każdy Polak powinien do nich zawitać przynajmniej raz w życiu. Nie trzeba wcale wyjeżdżać do Szwajcarii i wybierać się w Alpy, by docenić piękno gór i dostrzec płynącą z nich magię. Chodzenie po górach to świetna forma aktywnej zabawy, która przy okazji potrafi dostarczyć nieco adrenaliny, zwłaszcza w przypadku trudniejszych szlaków bądź wyższych szczytów. Aby jednak mimo nagłego przypływu adrenaliny wciąż odczuwać względne bezpieczeństwo, do każdego wyjścia w góry warto się przygotować, co będzie polegać głównie na właściwym spakowaniu plecaka i przyszykowaniu sobie odpowiedniego stroju.

W plecaku górskiego turysty na pewno nie może zabraknąć kilku podstawowych elementów ekwipunku. Zawsze powinien on mieć przy sobie dobrą mapę. Musi to być mapa papierowa, gdyż urządzenia elektroniczne w górach potrafią zawodzić, a GPS nie zawsze będzie działać prawidłowo. Drugi ważny element wyposażenia to apteczka. Nie musi być wcale duża i obficie wyposażona, ale na wakacje w górach na pewno warto zabrać ze sobą przynajmniej kilka plastrów o różnej wielkości, przynajmniej jeden dłuższy bandaż elastyczny, jakiś środek do dezynfekcji oraz – w przypadku dłuższych wypraw jesienią lub zimą – koc termiczny. Każdy na pewno będzie też pamiętać o prowiancie. W góry trzeba zabrać przynajmniej jedną dużą butelkę wody, suchy prowiant oraz coś słodkiego na wypadek nagłego spadku poziomu cukru we krwi. Do plecaka trafi też telefon komórkowy, który powinien być oczywiście naładowany. A jeśli ktoś posiada przenośną ładowarkę działającą bez prądu, też powinien ją ze sobą zabrać.

A co ze strojem?

Jak się ubrać na dłuższe chodzenie po górach? To już zależy tylko i wyłącznie od pogody, choć pewne elementy odzienia pozostaną niezmienne. Buty będą tu najważniejsze. Muszą być sprawdzone i wygodne, aby nie doszło do sytuacji, w której zaczną nagle obcierać stopy i zmuszą turystę do rezygnacji z dalszej wędrówki. Odzież powinna oddychać. Dobrze by było, aby była wykonana z materiałów termoaktywnych, które same dostosowują się do temperatury panującej na zewnątrz. Góry bywają niestety nieobliczalne w kwestii pogody, dlatego też nawet latem trzeba zważyć na to, że na samym szczycie temperatura może być znacznie niższa niżeli w mieście. W Tatrach nierzadko pojawiają się też wiatry halne, które nawet w upalny dzień potrafią dać się we znaki. Na takie sytuacje trzeba być po prostu przygotowanym. Dodatkowa kurtka nikogo nadmiernie nie obciąży, a stanie się takim elementem zabezpieczającym.

Powiązane artykuły