Jak przetrwać w nowej pracy? Garść przydatnych porad

Nowa praca

Spis treści

Każda zmiana w życiu, czy to w prywatnym czy w zawodowym nacechowana jest niemałym ładunkiem emocjonalnym, który związany jest z koniecznością zgłębienia nieznanych terenów. Zmiana pracodawcy to niewątpliwie nowy rozdział w karierze zawodowej, który najczęściej jest również kolejnym krokiem w drodze na szczyt, dlatego warto wiedzieć jak się zachować pierwszego dnia w nowym otoczeniu. Zatem jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy? Podpowiadamy!

Pierwszy dzień w pracy – wypoczynek i punktualność

Noc tuż przed pierwszą wizytą w nowym miejscu zazwyczaj bywa nieprzespana, jednak warto zrobić wszystko, aby zaznać przyzwoitej dawki snu. Zmęczenie nie pomoże w adaptacji w nowym otoczeniu, dlatego już 6 godzin spokojnego wypoczynku powinno pomóc w redukcji poziomu stresu. Warto wyspać się również z innego powodu – punktualność to cecha, którą ceni sobie przecież każdy pracodawca. Zaspać i spóźnić się już pierwszego dnia w pracy to nie najlepszy sposób na zaprezentowanie swojej sylwetki, dlatego najlepiej stawić się na stanowisku nawet do 20 minut przed rozpoczęciem dnia pracy.

Pierwszy dzień w pracy – dress code

Wpadka modowa już pierwszego dnia nie napawa optymizmem i sprawia, że poziom naszej pewności siebie drastycznie spada, dlatego przed oficjalnym debiutem w nowej firmie warto odpowiednio wcześniej zapytać o powszechnie przyjęty dress code. Pytanie można skierować do osób odpowiedzialnych za dział HR, które z pewnością dysponują informacjami na temat firmowego dress code’u. Ponadto, nie warto przesadzać ze zbyt mocnym makijażem, misternym upięciem fryzury czy stylizacją godną okładki magazynu modowego. Pierwszego dnia w pracy warto wyróżnić się z tłumu poprzez ogromny zasób wiedzy, a nie poprzez groteskowy wygląd.

Pierwszy dzień w pracy – otwartość na nowe znajomości

Atmosfera w pracy to połowa sukcesu, dlatego o dobre stosunki ze współpracownikami warto zadbać już od pierwszych godzin spędzonych w nowym zespole. Otwartość i chęć nawiązania przyjacielskich relacji pozwala znacznie łagodniej przejść przez etap aklimatyzacji w nowym środowisku pracy. Warto jednak pamiętać, aby nie przekroczyć granicy między serdecznością a lizusostwem – nikt nie lubi nadmiernie przymilających się osób, które za wszelką cenę chcą być zaakceptowane jako integralna część załogi. Potrzeba nieco czasu, by kontakty ze współpracownikami nabrały odpowiedniego wymiaru w sposób możliwie naturalny. Pierwszego dnia w pracy najważniejsze jest nie tylko dobre nastawienie, ale i nieustanny uśmiech na twarzy będący oznaką pewności siebie i pozytywnego myślenia.

Powiązane artykuły