Góry Kamienne: co warto zobaczyć?

Góry Kamienne

Spis treści

Kto lubi wędrować po polskich górach, ten z pewnością wie, jak wiele mogą nam zaoferować Sudety. Ta grupa górska to znane szczyty oraz pasma górskie, które dopiero zaczynają przyciągać uwagę turystów. Jedną z tych grup górskich, dzięki którym Sudety stają się kuszącym celem wycieczki dla miłośników aktywnego wypoczynku, kameralnej atmosfery i pięknych widoków, są Góry Kamienne. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Powodów, dla których warto odwiedzić Góry Kamienne, jest sporo. Ta grupa górska może się pochwalić coraz lepszym zagospodarowaniem, dzięki czemu tanie noclegi można tu znaleźć bez większych problemów. Kusi też coraz gęstsza sieć szlaków pieszych i rowerowych, dzięki którym można wędrować w pięknej scenerii. W Górach Kamiennych nuda nie zagrozi też turystom-krajoznawcom, dla których wędrówki po tej części Sudetów Środkowych mogą się okazać wyjątkową przygodą. Co sprawia, że w Górach Kamiennych można spędzić wolny czas w przyjemny i pożyteczny sposób?

Gdzie warto się wybrać?

Wielkim walorem Gór Kamiennych jest to, iż leżą one na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Intrygują one piękną scenerią i ciekawą szatą roślinną, kusi też ich budowa geologiczna. Choć są to góry niewysokie, ich strome zbocza wzbudzają respekt, a zdobywanie kolejnych szczytów może się stać wielkim wyzwaniem dla tych osób, które swą przygodę z górami dopiero zaczynają. Szczególnie ciekawą częścią tego pasma są Góry Suche, na terenie których znajduje się najwyższy szczyt Gór Kamiennych. To Waligóra (936 m. n.p.m.), którego szczyt najczęściej zdobywa się od strony schroniska PTTK Andrzejówka. Przy schronisku tym czeka również słynna Przełęcz Trzech Dolin, przy której krzyżują się ze sobą liczne szlaki turystyczne. Można dzięki nim trafić na szczyt Waligóry, można też wybrać się w stronę ruin zamku Rogowiec i Radosno. Nie lada gratką może się też okazać wycieczka na Stożek – piękny szczyt o stromych zboczach, mogący się pochwalić wieżą widokową. Podziwiana z niej panorama może zrobić wielkie wrażenie na każdym z nas, nic więc dziwnego, że turyści coraz chętniej zdobywają ten szczyt. W Górach Kamiennych kusi też Lesista Wielka oraz Dzikowiec, pod którego szczytem również ustawiono wieżę widokową. Dla tych, którzy stawiają na atrakcje o krajoznawczym charakterze, ciekawym celem wycieczki może się stać Mieroszów z Górą Parkową oraz Boguszów-Gorce – ciekawe miasto, mogące się pochwalić najwyżej położnym rynkiem w Polsce. W trakcie pobytu w tej części Sudetów warto też zwiedzić Sokołowsko – wieś o charakterze uzdrowiskowym, na terenie której wciąż ważne miejsce zajmują domy wczasowe i sanatoria. Wszystkie te atrakcje sprawiają, że Góry Kamienne stają się coraz chętniej wybieranym celem wypraw, a czas spędzony na ich terenie dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.

Powiązane artykuły