Obróbka drewna powoduje powstawanie różnego rodzaju odpadów, które następnie warto wykorzystać po to, by zmaksymalizować to, jak zostanie użyte ścięte drzewo. Jednym z rodzajów odpadów są zrębki drzewne. Czym one dokładnie są i jak się je uzyskuje, a także co można z nimi zrobić?
Czym są zrębki drewniane i jak się je uzyskuje?
Zrębki drewniane to cząstki drewna, których wymiary wynoszą od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Powstają one przy użyciu specjalnych maszyn zrębkujących, do których zazwyczaj wrzuca się kawałki drewna, które nie są już nam potrzebne. Zrębki w Warszawie bardzo często są następnie wykupywane przez firmy specjalizujące sie w ich wykorzystywaniu.
Zrębki są często wykupywane, a także tworzone przez firmy, których główną działalnością jest transport i skup odpadów tartacznych. Starają się one wykorzystywać odpady powstałe przy obróbce drewna po to, by jak najbardziej zadbać o środowisko naturalne poprzez maksymalizację tego, jak wykorzystamy drewno z jednego drzewa.
Jak się uzyskuje zrębki i do czego można e wykorzystać?
Zrębki uzyskuje się w niesamowicie prosty sposób. Pomaga w tym tak zwany rębak, czyli maszyna zrębkująca. Do niej wrzuca się kawałki drewna oraz gałęzi i w ten sposób uzyskuje się zrębki. Możliwych zastosowań zrębek drewnianych jest z kolei naprawdę mnóstwo. Są one używane na przykład przy produkcji celulozy, a także płyt wiórowych lub pilśniowych, więc często kupowane są przez firmy z przemysłu meblowego, które wykorzystują właśnie tego rodzaju płyty.
Zrębki mają także zastosowanie w ogrodnictwie, gdzie są często kompostowane. Bardzo ciekawym sposobem na wykorzystanie zrębek drewnianych jest także użycie ich jako biomasy. W tym celu służą specjalne zrębki opałowe, które mogą skutecznie zastąpić węgile drzewny jako źródło ciepła. Wynika to z tego, iż zrębki są dosyć tanie, ekologiczne, a także dość efektywne w trakcie spalania, przez co wiele osób przestawia się na kotły na biomasę, w których wykorzystamy m.in. zrębki.