NAINOWSZE

Zdrowie i piękne włosy a równowaga PEH

Zdrowe włosy

Spis treści

Chyba nie ma osoby, która nigdy nie porównywałaby swoich włosów do tych, jakie możemy zobaczyć w telewizyjnych reklamach – błyszczących, sprężystych i idealnie się układających. Tymczasem nasze włosy to często puch, poplątane i trudne do rozczesania kosmyki albo wręcz przeciwnie – smutne i przyklapnięte, a przede wszystkim matowe, niewyglądające zdrowo. Kiedy zaczynamy szukać wiadomości na temat świadomej pielęgnacji włosów natrafiamy na równowagę PEH, która dla zupełnego laika brzmi zupełnie obco.

Równowaga PEH – co to jest i jak ją utrzymać?

PEH to skrót od trzech rodzajów składników, jakich potrzebują nasze włosy. P to proteiny, E – emolienty, a H – humektanty. Szukając złotego środka, można powiedzieć, że idealna równowaga będzie zachowana wtedy, gdy emolienty będą równoważyć się z humektantami i proteinami.

Proteiny, humektanty, emolienty – co jest czym?

Proteiny to inaczej białka, podstawowy budulec naszych włosów. Uzupełniają braki we włosie, a w przypadku włosów kręconych mogą również powodować nieco mocniejszy skręt. Proteiny najczęściej występujące w kosmetykach to: hydrolizowane proteiny pszenicy, owsa bądź ryżu, hydrolizowane proteiny warzyw, hydrolizowane proteiny mleczne, jedwab, keratyna. Możesz je jednak znaleźć również we własnej lodówce – wystarczy sięgnąć po mleko, jogurt naturalny czy jajko. Humektanty to substancje nawilżające. Często narzekamy, że nasze włosy są suche, wtedy z pomocą przychodzą właśnie humektanty występujące w kosmetykach najczęściej jako gliceryna lub pantenol. Tak jak w przypadku protein, również substancje nawilżające znajdziesz we własnym dom – przede wszystkim jest to miód. Emolienty, będące podstawowym składnikiem równowagi PEH, to różne oleje – te występujące w odżywkach, ale również te, których używasz w kuchni. Emolienty pokrywają włosy, wygładzając je, nadając im błysku, a przede wszystkim zamykając w nich dostarczone wcześniej substancje odżywcze

Równowaga PEH po krótkim zagłębieniu się w temat przestaje być tak bardzo zawiła, jak na początku ci się wydawało. Kiedy nauczysz się odróżniać jej poszczególne składniki, możesz przejść do jej najważniejszego elementu, czyli obserwacji własnych włosów. Złoty środek w utrzymywaniu równowagi jest sytuacją idealną, która sprawdzi się tylko w niektórych przypadkach. Tak jak każdy człowiek jest inny, tak samo nasze włosy różnią się od siebie. Twoje mogą potrzebować nieco innych proporcji, ale podstawy zawsze pozostają te same – świadoma pielęgnacja włosów to dostarczanie odpowiednich dla nich ilości składników tworzących razem równowagę PEH idealną dla twoich włosów.

Powiązane artykuły