NAINOWSZE

Zalety pompowtrysków

samochod

Spis treści

O efektywności pracy silnika samochodu decyduje wiele czynników, jednak jednym z najważniejszych jest wydajność układu wtrysku paliwa. Współczesna motoryzacja zna kilka rozwiązań z tej kategorii i każde z nich ma swoje istotne zalety oraz pewne wady. Wśród nich znajdują się pompowtryskiwacze – technologia bardzo dobrze znana i sprawdzona, a jednak coraz częściej zastępowana nowocześniejszym układem Common Rail Jakie są ich zalety.

Czym są pompowtryskiwacze?

Pompowtryskiwacz samochodowy jest – jak wskazuje jego nazwa – urządzeniem stanowiącym połączenie wtryskiwacza i pompy. To główna cecha odróżniająca to rozwiązanie od układu Common Rail, w którym jedna pompa umieszczona w pobliżu zbiornika paliwa zasila wszystkie wtryskiwacze wtłaczające paliwo do cylindrów silnika. Pompowtryskiwacze tymczasem tworzą układ kilku pojedynczych i w autonomicznych urządzeń, z których każde wyposażone jest w pompę sprężającą paliwo. Mechanika działania pompowtryskiwaczy jest stosunkowo prosta. Sprężenie paliw wewnątrz pompy następuje w wynika naciśnięcia tzw. naciskacza przez obracający wał korbowy. Kiedy paliwo uzyska odpowiednie ciśnienie, dochodzi do otwarcia zamka (elektromagnetycznego lub piezoelektrycznego) – w ten sposób paliwo zostaje wtłoczone do komory spalania. Cykl pracy pompowtryskiwaczy jest więc w pełni uzależniony od obrotów silnika.

Jakie są zalety pompowtryskiwaczy?

Pompowtryskiwacze mają kilka atutów, które sprawiają, że wciąż stanowią one solidną konkurencję dla układów Common Rail. Najważniejszą z nich jest stosunkowo prosta konstrukcja. Pompowtryskiwacze są urządzenia w dużym stopniu mechanicznymi, a zatem ich ewentualną usterkę można bardzo łatwo usunąć w procesie regeneracji – usługę taką znajdziemy w ofercie firmy Silesia Cars Center. Ponadto pompowtryskiwacze są dużo mniej wrażliwe na jakość i czystość paliwa – co w przypadku układów Common Rail jest bardzo poważnym problemem, sprzyjającym powstawaniu awarii. Jednocześnie oferują one bardzo wysokie ciśnienie wtrysku paliwa, co przekłada się na wyższą moc i moment obrotowy, a ostatecznie – wysoką efektywność pracy silnika. Innymi słowy – samochód z pompowtryskiwaczami może spalać mniej paliwa.

Niestety, pompowtryskiwacze mają również pewne wady, które warto rozważyć przy wyborze samochodu. Najważniejszą z nich jest raczej mała kultura praca silnika. Jednostka napędowa wyposażona w to rozwiązanie może mieć poważne trudności w wpisaniu się w ekologiczne normy spalania.

Powiązane artykuły