Z czego składa się toner do drukarki?

toner drukarka

Spis treści

Chcąc kupić drukarkę, warto rozważyć sposób, w jaki nanosi ona druk na papier. W wielu urządzeniach stosuje się toner, który jest niezbędnym elementem procesu drukowania. Na rynku dostępne są również drukarki, które wymagają uzupełniania tuszu, jednak te coraz częściej zastępowane są nowocześniejszymi rozwiązaniami. Dowiedz się, co to jest toner i co wchodzi w jego skład!

Co to jest toner?

Toner to niezbędny element wyposażenia drukarki laserowej. Jest to kaseta wypełniona specjalnym proszkiem, który po naelektryzowaniu przez światło przykleja się do arkusza papieru. To nowoczesna technologia, która zapewnia uzyskanie wyraźnego, trwałego oraz nierozmazującego się wydruku. Jest on również odporny na blaknięcie, nie szkodzi mu światło. To doskonałe rozwiązanie w przypadku częstego drukowania, dlatego jest ono wybierane w firmach i biurach. Coraz częściej drukarki z tonerem są użytkowane przez indywidualnych użytkowników. Tonery do drukarek nie zasychają, dlatego można z nich korzystać nawet okazjonalnie. W ich skład wchodzi proszek, a więc pigment, drobinki żelaza i żywica. Wewnątrz kasety umieszczony jest światłoczuły wałek, który ma za zadanie nanieść toner na papier. Nie pokrywa on całego wałka, a tylko miejsca naelektryzowane wcześniej za pomocą światła lasera. Właściwe przyklejenie się pigmentu zapewnia dobre dociśnięcie kartki do wałka. By zadanie to mogło być dobrze wykonane, wewnątrz kasety umieszcza się rolkę transferową. Natomiast proszek, który nie został zużyty do druku, jest zgarniany do niewielkiego pojemniczka.

Co jeszcze warto wiedzieć o tonerach?

Jak podkreślają specjaliści firmy FYO For Your Office Radosław Rojek, podczas używania drukarek laserowych należy zadbać o środowisko. Kartridże nie stanowią zagrożenia dla ludzi, jednak drobinki, które w nich się znajdują, mogą zaszkodzić zwierzętom i roślinom. Dlatego nie można ich wyrzucać po prostu do kosza na śmieci, warto je oddać do ponownego napełnienia. Należy również pamiętać, że każda drukarka może mieć inny typ kasety. Trzeba go dopasować do konkretnego modelu urządzenia. To szczególnie ważne, gdy korzysta się z tzw. zamienników, które mogą się różnić wymiarami. Dobrze jest również porównać wydajność tonera, a więc liczbę stron, jaka powinna być wydrukowana za jego pomocą.

Powiązane artykuły