NAINOWSZE

Kim jest Yuppie?

Spis treści

Yuppie to określenie człowieka, który jest wielkomiejskim przedstawicielem wolnego zawodu. To generacja pokolenia młodzieży z USA z lat 80. XX wieku, wyróżniająca się takimi samymi wartościami i sposobem życia jak młodzież w Polsce w latach 90.

Charakterystyka Yuppie?

Yuppie to człowiek, który, w społecznym odbiorze, wypada pozytywnie: ambitny, profesjonalny, a ponadto indywidualista, który nie chce zniknąć w tłumie. O ile to ostatnie nie zawsze i nie każdemu może się podobać, o tyle samo dążenie do kariery i sukcesów finansowych jest odbierane pozytywnie. W powszechnym rozumieniu wiąże się z takimi pojęciami jak: pracowitość, zaradność i odpowiedzialność.

Istnieje, jednak druga strona ludzi Yuppie. A tam: nadmierna ambicja, nieustanny brak zadowolenia, szukanie zmian i wypalenie zawodowe. Rodzina? Tak, ale często na drugim miejscu. Dodatkowo problemy emocjonalne w związku.

Yuppie-szon?

Yuppie w Polsce z ambitnego szybko staje się „japiszonem” lub „dorobkiewiczem”. Dla potencjalnego pracodawcy Yuppie jest dobrze wykształcony, ale niekoniecznie pracowity, skupiony na sobie i nie zawsze odnajdujący się w grupie. A wtedy dążenie do sukcesu przybiera inną, negatywną postać…

Powiązane artykuły