Uczulenie na słońce — jak sobie z nim radzić?

uczulenie

Spis treści

Piękna pogoda za oknem dla wielu osób wiąże się z powstawaniem na ich skórze charakterystycznych plam. Uczulenie na słońce to schorzenie do którego rozwoju mogą przyczynić się nie tylko same promienie, ale także niektóre szkodliwe substancje, które aktywują się pod wpływem promieni UV. Jak sobie radzić z tym problemem? Podpowiadamy.

Czym jest uczulenie na słońce?

Uczulenie na słońce jest nadmierną reakcją związaną z promieniowaniem ultrafioletowym, która objawia się powstawaniem zaczerwienień, swędzącej wysypki, obrzęków lub pokrzywki. Zazwyczaj pojawia się po dłuższym kontakcie skóry ze słońcem latem lub wiosną.

Uczulenie na słońce a reakcja fototoksyczna

Niektóre substancje po nałożeniu na ciało i kontakcie ze słońcem wywołują objawy uczulenia. Do związków fotouczulających bądź fototoksycznych zalicza się między innymi alkohol, środki przeciwbakteryjne, witaminę A i jej pochodne, kwasy AHA, BHA, zioła, barwniki, olejki zapachowe i eteryczne, a także niektóre leki.

Leczenie alergii na słońce

Co na uczulenie na słońce najlepiej zastosować? Jeżeli fotoalergiczny wyprysk kontaktowy jest bardzo uciążliwy, wówczas należy udać się do dermatologa, który ustali schemat terapii, wdrażając między innymi leki antyhistaminowe, które złagodzą swędzenie i ograniczą stan zapalny, przyspieszając regenerację skóry.

Warto również sięgnąć po preparaty zawierające cynk, który ma działanie osuszające, a także produkty do pielęgnacji ciała po opalaniu, które nawilżają skórę. Należy w miarę możliwości unikać przebywania na słońcu.

Jak zapobiec alergii na słońce?

Przez cały rok warto stosować krem do twarzy spf 50, a resztę ciała w miarę możliwości chronić ubraniami lub filtrami UV. Warto również stosować nakrycie głowy — kapelusz lub chociaż chustkę. Należy także unikać wystawiania skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach 11-15. Dodatkowo trzeba uważać na wszelkie substancje światłouczulające i fototoksyczne. Można również suplementować beta-karoten.

Powiązane artykuły