Trening w domu – praktyczne wskazówki

trening domowy

Spis treści

Aktywność fizyczna to podstawa utrzymania naszego organizmu w świetnej kondycji. Dobry trening nie musi wcale wymagać dużej liczby profesjonalnego sprzętu. Co więcej, z powodzeniem można go przeprowadzić w domu!

Zalety domowego treningu

Ćwiczenia w domu to z pewnością wygoda i oszczędność czasu. Nie trzeba nigdzie wychodzić, wystarczy się przebrać, przygotować miejsce, włączyć ulubioną muzykę i gotowe. Ponadto, taki sposób na aktywność fizyczną zmniejszy nasze wydatki, bo przecież nie będziemy potrzebować żadnego karnetu. Trening w warunkach domowych może być również ciekawą alternatywą dla siłowni. Wykorzystując zupełnie inne ruchy damy naszym mięśniom nowe bodźce, które przełożą się na ich rozwój.

Jak się przygotować do treningu w domu?

Nie trzeba żadnych specjalnych przygotowań, by zacząć ćwiczyć w domu lub mieszkaniu. Wystarczy zrobić listę treningową, wydzielić kawałek podłogi i rozłożyć na nim matę. Jesteśmy już praktycznie gotowi do rozpoczęcia treningu. Jeśli planujemy, by domowe ćwiczenia stały się naszą rutyną, to warto pomyśleć o podstawowym sprzęcie. Na początek wystarczy wspomniana mata, a także lekkie obciążenie (nada się również butelka z wodą). Później możemy pomyśleć o dodatkowych rzeczach – świetnie sprawdzą się gumy oporowe i drążek.

Jakie ćwiczenia wykonywać w domu?

Trening w domu bazować będzie przede wszystkim na pracy z obciążeniem własnego ciała. Popularne ćwiczenia, które warto uwzględnić w swoim planie treningowym to:

  • Pompki
  • Przysiady
  • Podciąganie na drążku
  • Unoszenie ramion nad głową
  • Uginanie ramion
  • Pompki francuskie
  • Brzuszki
  • Deska

Przed każdym treningiem należy wykonać ok. 15 minutową rozgrzewkę. Przygotujemy się w ten sposób na właściwe ćwiczenia i zminimalizujemy ryzyko odniesienia kontuzji.

Układanie treningu w domu

Podobnie jak na siłowni układanie treningu w warunkach domowych wymaga wiedzy i doświadczenia. Tylko prawidłowy plan pomoże uzyskać pożądane efekty. W dobie Internetu trening można przeprowadzić online z trenerem personalnym https://fixly.pl/kategoria/trener-personalny bądź umówić się na spotkanie wcześniej i rozpisać ćwiczenia. Trenując pod okiem specjalisty mamy pewność, że zmierzamy w dobrą stronę i zrobimy sobie krzywdy błędami w czasie ćwiczeń.

Powiązane artykuły