Szalunki ścienne – jak wybrać odpowiednie

szalunki scienne

Spis treści

Wybór szalunków ściennych nie powinien być przypadkowy. W gąszczu propozycji rynkowych często jednak ciężko jest podjąć właściwą decyzję. Na jakie czynniki należy więc zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na ich zakup? Dlaczego to tak ważny element placu budowy i jaka jest jego rola? Podpowiadamy.

Szalunki ścienne – najważniejsze kwestie

Na początku przygody z wyborem szalunków ściennych należy wziąć pod uwagę charakter wykonywanych prac. Tutaj w grę wchodzą zarówno szalunki ciężkogabarytowe, jak i lekkogabarytowe. W przypadku tych pierwszych będziemy mieli do czynienia z pracami, które dotyczą wznoszenia wysokich ścian. Z kolei drugi rodzaj szalunków dedykowany jest przede wszystkim zalewaniu ścian wykonanych z betonu, jak również żelbetonowych w domach jednorodzinnych. Na tym jednak ich rola się nie zamyka. Niektóre z nich z powodzeniem mogą znaleźć swoje zastosowanie także w przypadku inwestycji dotyczących obiektów o dużo większych gabarytach. Odpowiednie szalunki ścienne powinny być już więc wybrane na etapie planowani projektu danej inwestycji. W tej materii warto jest zasięgnąć porady specjalistów, z dużym doświadczeniem oraz długą obecnością na rynków. Wśród nich warto wymienić chociażby https://szalbud.pl/.

Wytrzymałość i solidność szalunków ściennych

Kolejny bardzo ważnym aspektem na drodze do wyboru szalunków ściennych jest to, aby charakteryzowały się one wysoką trwałością, jak również solidnością w wykonaniu. W praktyce oznacza to, że tego rodzaju materiały budowlane muszą być stabilne oraz trwałe. W końcu to one warunkują jakość poszczególnych elementów konstrukcji danego budynku. Szalunki stanowią nieocenioną pomoc w stawianiu ścian oraz słupów betonowych oraz żelbetonowych, więc ogromną rolę odgrywa ich dobry stan techniczny.

Zobacz także: https://kurierwroclawski.pl/czy-oplaca-sie-inwestowac-w-rusztowania-uzywane/

Sposób montażu szalunków

Istotną kwestią jest także to, w jaki sposób szalunki są montowane. W praktyce oznacza to, że trzeba wziąć nie tylko to, jakie mają gabaryty, jaką jakością się charakteryzują, ale także to, w jakiej techniki montażowej będą wymagać. Pamiętajmy o tym, że ich zadaniem jest to, aby usprawnić nasze prace, a nie je opóźniać. Tutaj ważne jest więc to, aby znaleźć firmę, która oferuje zarówno szalunki montowane ręcznie, jak też za pomocą dźwigu. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje także koszt, jaki będziemy musieli ponieść za zakup szalunków. Ten w pewien sposób także determinuje to, jaką decyzję podejmiemy. Niemniej musi być ona dokładnie przemyślana, aby wszelkie prace przebiegły w sposób możliwie jak najmniej problemowy.

Powiązane artykuły