NAINOWSZE

Środki zaradcze na suchą skórę w zimie

Sucha skóra

Spis treści

Zimą skóra ma tendencję do łatwego wysychania, co jest spowodowane szeregiem przyczyn, które działają w tym samym czasie. Pierwszy z nich jest z pewnością spowodowany odwodnieniem spowodowanym zimnem i niskimi temperaturami typowymi dla miesięcy zimowych. Wiatr pomaga również w wysuszeniu i napięciu skóry, nie należy natomiast lekceważyć wagi zmian temperatury oraz zmian temperatury przy przechodzeniu z wnętrza na zewnątrz.


Oprócz tych czynników atmosferycznych, skóra może być bardziej sucha niż normalnie z innych powodów: styl życia i odżywianie to dwa elementy, które mogą wpływać na jej stan. Wreszcie, przyczyną szczególnie łuszczącej się skóry mogą być podstawowe predyspozycje genetyczne.

Odżywiaj i nawilżaj skórę

Przede wszystkim należy dokonać właściwego rozróżnienia między skórą suchą a odwodnioną. W pierwszym przypadku mówimy o chorobie uwarunkowanej genetycznie, która występuje wtedy, gdy gruczoły łojowe produkują niewiele łoju. W drugim przypadku mówimy o skórze, która jest uboga w płyny z powodu warunków wewnętrznych lub zewnętrznych. W zależności od przypadku zmieniają się również konkretne produkty, które mają być stosowane: w przypadku skóry suchej, wskazane jest stosowanie produktów dermatologicznych zdolnych do reintegracji bariery ochronnej dla skóry i restrukturyzacji warstwy hydrolipidowej.
Jeśli skóra jest po prostu odwodniona, można interweniować za pomocą produktów nawilżających, które są w stanie przywrócić odpowiednią ilość płynów. Dodajmy do tego fakt, że sucha skóra, w przeciwieństwie do skóry ubogiej w płyny, wymaga produktów bardzo odżywczych: nie jest przypadkiem, że mają one często charakter maślany lub tłusty.

2. Chroń skórę

Najdelikatniejsze części ciała muszą być zawsze odpowiednio chronione, zwłaszcza gdy pogoda w miesiącach zimowych działa przeciwko nim. Aby to zrobić, należy się zakryć i odpowiednio ubrać, chroniąc kończyny, takie jak palce, ręce i nos.
Pierwszą ważną sugestią jest, aby zawsze nosić rękawiczki i skarpetki wełniane, wraz z kapeluszem i szalikiem, aby jak najlepiej chronić twarz. Szalik jest niezbędny do okrycia zwłaszcza szyi, a wełniana czapka jest również przydatna do ochrony uszu (bardzo wrażliwa na zimno). Wśród najlepszych tkanin są wełna merynosowa i kaszmir.

3. Dbaj o swoją dietę

Jak już wspomniano, odżywianie ma również swoje własne znaczenie: w rzeczywistości istnieją konkretne środki spożywcze, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu suchej skóry. Wystarczy pomyśleć o owocach i warzywach, które dzięki wysokiej zawartości witamin i składników odżywczych pomagają nie tylko w nawadnianiu, ale również w restrukturyzacji kolagenu. Ryby są również bardzo polecane w zimie, ze względu na zawartość Omega 3: kwasu tłuszczowego, który wspiera komórki skóry w zatrzymywaniu płynów. W przypadku warzyw zaleca się stosowanie ogórków, pomidorów i papryki oraz szpinaku i zielonej sałaty liściowej, które są bardzo nawilżające.

Zimą skóra powinna być traktowana ostrożniej niż zwykle: przy dzisiejszych sugestiach łatwo będzie interweniować, aby uniknąć wszystkich szkód spowodowanych przez mroźną porę roku.

Powiązane artykuły