Sprawdzone rozwiązania na łazienkowe wyzwania – poradnik aranżacyjny

Aranżacja łazienki

Spis treści

Jeżeli przyjrzymy się większości polskich łazienek, bez trudu znajdziemy ich punkty wspólne. Są niewielkie, często nieustawne, a ich urządzenie to dla właścicieli sprawdzian z kreatywności, wytrwałości i wiedzy projektowej. Istnieją jednak sposoby na aranżację newralgicznych przestrzeni, dzięki którym nawet najbardziej problematyczne łazienki zyskają na funkcjonalności i wizualnej harmonii.

Pomysł na wnękę

Wraz z rozwojem oferty rozwiązań sanitarnych przestaliśmy postrzegać łazienkowe wnęki w kategoriach przestrzeni niemożliwej do aranżacji. W ostatnich czasach stały się one wręcz niezwykle atrakcyjnym i pożądanym elementem architektonicznym. Urozmaicają wnętrze i nadają mu nowy, funkcjonalny wymiar. Taką przestrzeń możemy zaaranżować na wiele sposobów. Jednym z popularniejszych pomysłów jest stworzenie w niej strefy prysznicowej. Wystarczą szklane, wykonane na wymiar drzwi oraz odwodnienie liniowe odpowiedzialne za odprowadzanie wody, by móc cieszyć się komfortową kabiną.

Ciekawą opcją jest także zagospodarowanie tej przestrzeni tak, aby ukryć we wnęce strefę WC. W tym przypadku wykorzystajmy stelaż podtynkowy. Na rynku istnieje wiele modeli modułów i rozwiązań, które sprawdzą się nawet w sytuacji, gdy nie mamy możliwości zamontowania go w tylnej ściance wnęki lub gdy ta posiada nietypowe wymiary. Warto wymienić chociaż mocowanie do stelaża z regulowanym ramieniem. Takie rozwiązanie pozwala zrealizować nawet najbardziej oryginalne pomysły projektowe oraz zapewnić bezpieczeństwo i stabilność konstrukcji. Montaż stelaża do WC we wnęce to sprawdzony sposób na ukrycie i oddzielenie tej strefy od reszty pomieszczenia. Dzięki niemu łazienka zyskuje na funkcjonalności, a użytkownicy mogą poczuć się komfortowo – wyjaśnia Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE.

Ustawne cztery kąty

Innym wyzwaniem jest takie urządzenie przestrzeni, aby centralna część pomieszczenia była jak najbardziej dostępna i niezagospodarowana. W tym przypadku odpowiedzią są rozwiązania narożne.

W kątach łazienki możemy bez problemu umieścić meble i szafki, które posłużą nam do przechowywania akcesoriów toaletowych. Inną opcją jest montaż wanny. Na rynku dostępnych jest wiele modeli narożnych – zarówno symetrycznych, jak i asymetrycznych, które zajmują stosunkowo mniej miejsca od tych klasycznych. Warto również rozważyć montaż stelaża podtynkowego do WC w jednym z narożników pomieszczenia. Dzięki specjalnemu mocowaniu, pod kątem 45 stopni, możemy do jednej ze ścianek przytwierdzić moduł sanitarny, a tym samym z powodzeniem zoptymalizować przestrzeń łazienki – radzi ekspert TECE.

Wykorzystanie całej powierzchni, również tej narożnej, jest szczególnie ważne w przypadku małych łazienek, gdzie każdy skrawek jest na wagę złota.

Dobre widoki

Okno w łazience – kto o nim nie marzy. Dostarcza do pomieszczenia naturalne światło, rozjaśnia, powiększając optycznie nawet niewielką przestrzeń. Z drugiej strony może stanowić pewne wyzwanie, bowiem ściana z oknem wydaje się trudna do zaaranżowania. Jak się jednak okazuje – tylko z pozoru. W tym przypadku ważna jest odległość okna od posadzki. Od tego parametru zależy, czy będziemy mieć możliwość zamontowania pod nim sanitariatów.

Odpowiedzią na tego typu sytuacje aranżacyjne są dedykowane stelaże podtynkowe, np. pod umywalkę, z regulowaną ramą, oraz do WC w niskiej zabudowie. Oczywiście muszą być spełnione pewne warunki, takie jak minimalna wysokość montażowa, która dla tych rozwiązań wynosi 820 mm – dodaje Aleksandra Drozdalska.

Z kolei standardową wysokość umywalki wyznaczają normy europejskie. Jest to 85-95 cm, przy czym przyjmuje się, że na tym poziomie powinna znajdować się jej górna krawędź. Zatem, jeżeli mamy taką opcję, z powodzeniem możemy pod oknem umiejscowić umywalkę, a lustro zamontować tuż obok, na specjalnym ruchomym profilu.

Nie ma sytuacji bez wyjścia. Dotyczy to także aranżacji najbardziej nietypowych czy niewielkich łazienek. Kluczem jest jednak znalezienie odpowiednich pomysłów i dobór sprawdzonych rozwiązań, które sprawią, że korzystanie z pomieszczenia będzie komfortowe i wyjątkowo przyjemne.

Powiązane artykuły