Skóra wrażliwa na całym ciele — podstawy pielęgnacji

Spis treści

Skóra wrażliwa jest bardzo delikatna, w związku z tym wszelkie zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, zachwiana gospodarka hormonalna czy stosowanie nieodpowiednich kosmetyków doprowadza do jej nadreaktywności. Objawia się ona zaczerwienieniem, uczuciem suchości i swędzeniem, które powodują dyskomfort. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry wrażliwej na całym ciele? Podpowiadamy.

Oczyszczanie skóry wrażliwej na całym ciele

Wrażliwa skóra nie powinna być oczyszczana przy pomocy tradycyjnych mydeł lub żeli, które posiadają w swoim składzie silne substancje powierzchniowo-czynne, ponieważ może to spowodować wystąpienie zaczerwienienia i uszkodzenie naskórka.

Z tego powodu zalecane jest korzystanie z płynów micelarnych i żeli, które działają nawilżająco i natłuszczająco na skórę. Powinny mieć neutralne pH 5,5. Dodatkowo wrażliwa skóra na całym ciele w kontakcie z własnym potem może zareagować podrażnieniem, dlatego zalecane jest stosowanie antyperspirantów.

Nawilżanie skóry wrażliwej na całym ciele

Wrażliwa skóra musi być regularnie nawilżana. Szczególnie zalecane jest stosowanie emolientów, które zapobiegają utracie wody z naskórka, tworząc na jej powierzchni film. Zalicza się do nich m.in. kwas hialuronowy, mocznik, czy kolagen. Dlatego warto wybrać kremy i balsamy do skóry wrażliwej.

Ważne jest również stosowanie kremów z filtrem, ponieważ promieniowanie UV jest jednym z czynników, który powoduje podrażnienie i nadmierną reakcję skóry wrażliwej. O ochronie przeciwsłonecznej powinniśmy pamiętać przez cały rok. Krem z SPF powinien być aplikowany na wszystkie osłonięte części ciała.

Depilacja skóry wrażliwej

Jeżeli skóra wrażliwa występuje na całym ciele, wówczas niewskazane jest stosowanie kremów do depilacji, które mogą powodować podrażnienie naskórka ze względu na swoje zasadowe pH. Najlepiej postawić na produkty hipoalergiczne lub kosmetyki przeznaczone dla osób o skórze wrażliwej.

Unikanie gorących kąpieli a wrażliwa skóra

Wrażliwa skóra jest nadmiernie reaktywna, dlatego warto unikać zbyt gorących kąpieli. Gwałtowna zmiana temperatury i narażenie naskórka na działanie zbyt ciepłej wody może spowodować wystąpienie zaczerwienienia i podrażnienia, a w przypadku cery naczyniowej dodatkowo pękanie naczyń krwionośnych.

Skóra wrażliwa a unikanie mocnych peelingów

W przypadku skóry wrażliwej peelingi należy wykonywać bardzo ostrożnie i niezbyt często. Nie należy sięgać po produkty, które w swoim w składzie zawierają gruboziarniste drobiny. Najlepiej wybrać peelingi enzymatyczne lub drobnoziarniste. Należy unikać pocierania skóry wrażliwej również przy pomocy ręcznika.

Jakich składników unikać w kosmetykach do pielęgnacji skóry wrażliwej?

W kosmetykach do pielęgnacji skóry wrażliwej należy unikać przede wszystkim składników, które mogą wywołać u niej zaczerwienienie, podrażnienie lub suchość. Należą do nich alkohole, konserwanty oraz substancje zapachowe.

W pielęgnacji skóry wrażliwej warto postawić na produkty hipoalergiczne, których formuły zostały opracowane pod kontrolą medyczną. Powinny w swoim składzie zawierać substancje łagodzące, kojące, regenerujące i nawilżające. Należą do nich np. kwas hialuronowy, pantenol, niacynamid, gliceryna, czy witamina E.

Powiązane artykuły