NAINOWSZE

Rozliczenie podatku z Belgii – na jakie ulgi można liczyć?

rozliczenie podatku

Spis treści

Każda osoba, która chociaż przez pewien czas była legalnie zatrudniona w Belgii, może starać się o zwrot nadpłaty części kosztów związanych z zaliczką na podatek dochodowy. Do uzyskania środków pieniężnych wynikających z zapisów podatkowych, konieczne jest posiadanie karty Fiche i zaświadczenia EOG. Na jakie ulgi można liczyć, rozliczając podatek z Belgii? Podpowiadamy.

Jakie dokumenty są potrzebne do rozliczenia podatku z Belgii?

Rozliczenie podatku z Belgii może być przeprowadzone na podstawie karty podatkowej Fiche bądź Loonfiche. Są one wydawane po zakończeniu danego roku podatkowego. Zazwyczaj pracownicy otrzymują je maksymalnie do końca kwietnia kolejnego roku. Osoby, które nie posiadają takich dokumentów, podczas rozliczania podatku z Belgii mogą skorzystać z rocznego zestawienia płacowego Individuele rekening lub odcinków płacowych loonbrief, oraz druku EU/EWR lub EOG, czyli zaświadczenia o dochodach.

Na jakie ulgi można liczyć, rozliczając podatek z Belgii?

Rozliczenie podatku z zagranicy w Polsce jest możliwe. Dodatkowo pracownicy mogą skorzystać z szeregu różnego rodzaju ulg podatkowych. Pierwszą z nich jest ta z tytułu posiadania dzieci, która zwiększa się w zależności od liczby posiadanego potomstwa. Na dodatkowe ulgi mogą liczyć również osoby niepełnosprawne, a także ich opiekunowie. Powiększony zwrot podatku mogą otrzymać też osoby, które ponosiły koszty z tytułu wykonywanej pracy związane na przykład z dojazdem do siedziby firmy, a także noclegiem poza stałym miejscem zamieszkania. Belgia gwarantuje też stosunkowo wysoką kwotę wolną od podatku.

Każda osoba, która chce rozliczyć podatek z Belgii, ma na to aż 3 lata. Jednak nie warto zostawiać takich działań na ostatnią chwilę, ponieważ formalności te nie są zbyt skomplikowane, a dodatkowo obecnie na rynku funkcjonują firmy, które mogą pomóc nam odzyskać podatek z wielu krajów. Wystarczy jedynie wypełnić dokumenty i przesłać je do takiego przedsiębiorstwa.

Powiązane artykuły