NAINOWSZE

Rodzaje podajników stosowanych w kotłach CO

kociol weglowy

Spis treści

Kotły podajnikowe to automatyczne urządzenia, które bardzo ułatwiają pracę użytkownikom. Węgiel w małych ziarnach dostarczany jest do paleniska od dołu. Całą pracę podajnika kontroluje z kolei programowalny sterownik, który podaje odpowiednie ilości opału do komory spalania. Jakie są podstawowe rodzaje podajników stosowanych w kotłach CO?

Jakie są rodzaje podajników w kotłach CO?

Wyróżnia się dwa podstawowe typy podajników stosowanych w kotłach CO – podajniki tłokowe i ślimakowe. Te pierwsze zwane są także szufladkowymi, ponieważ mają specjalną komorę, która wykonuje ruch posuwisto-zwrotny. Stosowane są przy pellecie, węglu kamiennym czy ekogroszku. Kotły z podajnikiem tłokowym wyróżniają się wysoką trwałością i bezawaryjnością. Nie ma potrzeby częstego doglądania pieca. Podajniki ślimakowe z kolei pracują na zasadzie obrotu ślimaka umieszczonego w rurze między zasobnikiem a komorą spalania. Obracający się element przesuwa paliwo stałe do paleniska. Proces spalania w takiej maszynie odbywa się od góry i jest znacznie bardziej efektywny.

Jakie zalety ma kocioł CO z podajnikiem?

Największym atutem kotłów z podajnikiem jest to, że zapewniają ogromną wygodę i komfort użytkowania. Należy tylko pamiętać o tym, aby zasypać zbiornik na paliwo i usunąć popiół. W efekcie taki kocioł jest praktycznie bezobsługowy i nie wymaga ingerencji człowieka. Maszyna wykonuje swoją pracę nawet wtedy, gdy domownicy są poza miejscem swojego zamieszkania. Inną zaletą takiego kotła jest to, że podajniki dostarczają do komory spalania określoną ilość paliwa. Dzięki temu można zaoszczędzić na jego nadmiernym zastosowaniu. Podajnik jest połączony ze sterownikiem, dlatego bez problemu można określić ilość niezbędnego paliwa. Takie piece oferuje m.in. Zakład Ślusarsko-Kotlarski Krzysztofa Adamkiewicza, który dba o bezpieczeństwo swoich Klientów.

Dlaczego warto mieć kocioł CO?

Kotły CO pozwalają efektywnie podgrzewać nośnik ciepła, który jest rozprowadzany po obiegu instalacji grzewczej. W efekcie bez względu na pogodę i temperaturę panującą na zewnątrz można cieszyć się ciepłem w pomieszczeniu. Nowoczesne kotły z podajnikiem efektywnie utrzymują stałą temperaturę w budynku bez potrzeby ciągłego uzupełniania paliwa w komorze, spełniając przy tym restrykcyjne normy spalania.

Powiązane artykuły