NAINOWSZE

Rekuperatory – czym są i jak działają?

wentylator powietrza

Spis treści

System rekuperacji pozwala na kontrolowanie systemu wentylacji. To rozwiązanie, które jest coraz częściej stosowane w nowoczesnym budownictwie. Rekuperacja pozwala na ogrzewanie nawiewanego do pomieszczeń powietrza bez wykorzystania dodatkowej energii. To oszczędne rozwiązanie, które jest popularne w budownictwie energooszczędnym. 

Czym jest rekuperator?

Rekuperator to serce wentylacji z odzyskiwaniem ciepła. Jest on zasilany energią elektryczną. Rekuperatory Frapol mają za zadanie nawiewać świeże powietrze do wnętrza domu i wywiewać na zewnątrz powietrze zużyte. Dzięki temu możliwy jest odzysk ciepła z zużytego powietrza. Przekłada się to na obniżenie rachunków za ogrzewanie. W sytuacji rosnących opłat, jest to oszczędne rozwiązanie. W centralnym miejscu znajduje się wymiennik ciepła. To najważniejsza część urządzenia, która wpływa na parametry odzyskiwania ciepła. 

Rekuperator posiada także filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia powietrza, a także owady i kurz. Chronią kanały i wymiennik ciepła, dzięki czemu do domu jest nawiewane czyste powietrze, co ma duże znaczenie w okresie jesienno-zimowym, gdy powietrze na zewnątrz jest pełne smogu.

Rekuperacja – dlaczego warto?

Rekuperacja to jeden z elementów energooszczędnych domów. Pozwala przede wszystkim zaoszczędzić na ogrzewaniu. System rekuperacji sprawia, że mieszkańcy domu oddychają czystym i przefiltrowanym powietrzem. Decydując się na zamontowanie rekuperacji, warto sprawdzić czy hurtownia klimatyzacyjna we Wrocławiu będzie posiadała części zamienne.

Regularna wymiana powietrza w domu, zapewnia odzysk ciepła, a także podnosi komfort wentylacyjny mieszkańców. Wymiennik ciepła reguluje różnice temperatur pomiędzy wywiewanym i nawiewanym powietrzem. Pozwala to na uniknięcie strat ciepła i zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Wymiana powietrza odbywa się przez cały rok. Latem powietrze wiewane do domu jest schładzane przez strumień wywiewany. To sprawia, że mieszkańcy mogą oddychać przyjemnie schłodzonym powietrzem. 

Powiązane artykuły