Prywatny psychiatra – kiedy warto i jak go wybrać?

pomoc psychologiczna

Spis treści

W ostatnich latach problemy z dostaniem się do psychiatry w Polsce są coraz większe. Właśnie dlatego pacjenci decydują się na pomoc psychiatryczną w prywatnych gabinetach, aby nie czekać długo w kolejce do specjalisty. Kiedy warto zapisać się do psychiatry prywatnie i w jaki sposób wybrać odpowiedniego lekarza?

Psychiatra na NFZ i prywatnie – ile trzeba czekać?

Chociaż osoby, które mają opłacone ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, mogą bezpłatnie korzystać z pomocy psychiatrycznej, rzadko się na nią decydują. Dlaczego?

Przede wszystkim dużym problemem są dzisiaj kolejki, ponieważ liczba psychiatrów maleje, głównie ze względu na niskie stawki, jakie oferuje Fundusz. Stąd też dostanie się do psychiatry na NFZ może wymagać nawet kilkumiesięcznego oczekiwania w kolejce. Wtedy, gdy problemy psychiczne narastają, tak długi okres nie jest wskazany.

Wobec tego wiele osób woli obecnie zdecydować się na prywatną konsultację z psychiatrą, ponieważ wtedy otrzymanie pomocy jest znacznie szybsze. Niekiedy do specjalisty można umówić się nawet z dnia na dzień, co ma szczególne znaczenie w nagłych przypadkach.

Jaki jest koszt prywatnej wizyty u psychiatry?

Za konsultację prywatną z psychiatrą trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Jaki jest koszt tego rodzaju wizyty?

Gdy chodzi o lekarza jak psychiatra Poznań prywatnie można dostać się do niego w cenie od około 150 złotych, natomiast średnio jest to obecnie wydatek około 200 złotych.

Dokładne cenniki dotyczące konsultacji lekarskich można znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych placówek medycznych lub można wysłać do nich zapytanie online albo zadzwonić.

Dobry psychiatra – na co zwrócić uwagę?

Obecnie gabinetów psychiatrycznych oferujących usługi prywatnie jest sporo, dlatego wielu pacjentów nie wie, do kogo się udać. O czym powinniśmy pamiętać, gdy wybieramy dobrego psychiatrę?

Przede wszystkim warto wybrać lekarza z pozytywnymi opiniami. Teraz takie informacje są bardzo łatwo dostępne online i można szybko dowiedzieć się, którzy specjaliści są polecani. Istnieją również specjalne serwisy online, na których można wystawiać opinie psychiatrom oraz innym lekarzom.

O rekomendowanego lekarza można też zapytać inne osoby, na przykład na forum internetowym albo w mediach społecznościowych.

Powinniśmy też zwrócić uwagę na to, jak duże doświadczenie ma psychiatra, co również można sprawdzić online.

Warto więc wcześniej zobaczyć, jakie gabinety dostępne są w okolicy, a także jakie są opinie na temat psychiatrów, aby wybrać odpowiedniego dla siebie.

Powiązane artykuły