NAINOWSZE

Prawo pracy – co warto o nim wiedzieć?

prawnik

Spis treści

Znajomość przysługujących nam praw jest niezwykle ważna i może istotnie pomóc nam w tym, by nie zostać oszukanym, czy też nie paść ofiarą wyzysku ze strony na przykład pracodawcy. Kto może nam więc pomóc w sprawach dotyczących prawa pracy i co warto o nim wiedzieć, by móc skutecznie walczyć o swoje prawa?

Gdzie znajdziemy specjalistę od prawa pracy?

Chcąc walczyć o swoje prawa jako osoba zatrudniona nierzadko przyda nam się prawnik, którego specjalnością jest prawo pracy we Wrocławiu. Może to być na przykład adwokat czy też radca prawny. Jeśli osoba wykonująca jeden z tych zawodów specjalizuje się w prawie pracy może okazać się dla nas niezwykle pomocna.

Szukając specjalisty od prawa pracy warto jednak postawić na adwokata, gdyż ten będzie w stanie nam zaoferować reprezentowanie przed sądem we Wrocławiu we wszystkich typach spraw, co jest niezwykle ważne, gdyby doszło do poważnych naruszeń prawa pracy ze strony pracodawcy.

Co warto wiedzieć o prawie pracy?

Będąc osobą pracującą chociaż podstawowa znajomość prawa pracy jest niezwykle istotna, gdyż pozwala ona nam poznać swoje prawa i wiedzieć kiedy trzeba będzie o nie walczyć. Najważniejsza kwestia dotycząca prawa pracy, to fakt, iż nikt nie może nas do niej zmusić. Nie ma bowiem w prawie obowiązku posiadania stałej pracy. Ponadto aby powstał stosunek pracy obie strony muszą wyrazić chęć jego zawarcia.

Istnieją jednak kwestie powiązane z prawem pracy, które są znacznie ważniejsze. Mowa tu na przykład o tym, że każdy pracodawca musi szanować godność oraz dobra osobiste pracownika, przez co pracodawca nie ma prawa nas obrażać, czy też wchodzić na nasze konta, bądź skrzynkę mailową, jeśli nie wyrazimy na to zgody.

Kolejna niesamowicie ważna rzecz, która związana jest z prawem pracy dotyczy też tego, co nam przysługuje. Na przykład jeśli pracujemy w wysokiej temperaturze pracodawca musi nam zapewnić napoje, a jeśli złożymy wypowiedzenie w jakiejkolwiek pracy z okresem wypowiedzenia wynoszącym co najmniej 2 tygodnie mamy prawo do otrzymania dwóch dni wolnych na szukanie pracy.

Powiązane artykuły