Podciśnieniowe pompy bocznokanałowe – jak działają i gdzie są stosowane?

pompy bocznokanalowe

Spis treści

Pompy bocznokanałowe są jednymi z wydajnych pomp używanych w wielu procesach przemysłowych. Na jakiej zasadzie działają? Gdzie najczęściej są one używane?

Czym jest pompa bocznokanałowa?

Pompy bocznokanałowe, nazywane również dmuchawami podciśnieniowymi, to rodzaj pomp próżniowych, które działają w oparciu o zasadę siły odśrodkowej.

Są one przeznaczone do generowania próżni i są powszechnie stosowane w różnych zastosowaniach przemysłowych.

Pompy bocznokanałowe – zasada działania

Pompy bocznokanałowe wykorzystują siłę odśrodkową do przemieszczania cząsteczek gazu. Wirnik wewnątrz pompy obraca się z dużą prędkością, tworząc efekt wirowy.

W przypadku, gdy cząsteczki gazu wchodzą do powstającego w pompie wirującego kanału, zyskują energię kinetyczną i przemieszczają się w kierunku zewnętrznego obwodu wirnika. Dochodzi wtedy do wielu przyspieszeń, co powoduje wzrost różnicy ciśnień między stroną ssącą i tłoczną pompy.

Sprężony gaz jest następnie odprowadzany z pompy pod wyższym ciśnieniem, tworząc podciśnienie po stronie ssącej.

Jakie zastosowanie mają pompy bocznokanałowe?

Aktualnie pompy bocznokanałowe mają bardzo szerokie przeznaczenie. Kiedy wykorzystuje się tego typu urządzenia?

  • Systemy próżniowe

Pompy bocznokanałowe są często montowane w przemysłowych systemach próżniowych do zastosowań takich jak transport pneumatyczny, pakowanie próżniowe, próżniowe przenoszenie materiałów.

  • Gospodarka komunalna

Pompy bocznokanałowe znajdują zastosowanie w oczyszczaniu ścieków, systemach napowietrzania wody.

  • Pakowanie żywności

Także urządzenia te są wykorzystywane w przemyśle spożywczym do pakowania próżniowego, chłodzenia próżniowego i transportu próżniowego różnego rodzaju produktów spożywczych.

  • Medycyna i badania laboratoryjne

Warto wskazać, że pompy bocznokanałowe są stosowane w urządzeniach medycznych, a także wykorzystuje się je podczas prowadzenia badań laboratoryjnych.

  • Stoły podciśnieniowe urządzeń do obróbki CNC

Ponadto pompy te zapewniają podciśnienie niezbędne do mocowania przedmiotów obrabianych na stołach podciśnieniowych, na przykład frezarkach CNC.

Jakie korzyści mają pompy bocznokanałowe?

Pompy bocznokanałowe mają kompaktowe rozmiary, generują stosunkowo niski poziom hałasu i mają możliwość ciągłej pracy.

Takie sprzęty nadają się do generowania znacznej próżni, ale wydajność zależy od wielu czynników, na przykład od gazu, warunków pracy i systemu.

Gdy wybiera się odpowiednią pompę bocznokanałową w oparciu o specyficzne wymagania i skonsultować się z producentem lub dostawcą w celu uzyskania wskazówek dotyczących doboru najlepszego sprzętu.

Powiązane artykuły