Pieczarki – dlaczego warto je jeść oraz pomysły na ich wykorzystanie

wykorzystanie pieczarek

Spis treści

Pieczarka, jeden z grzybów niezwykle popularnych i powszechnie uprawianych na całym świecie. Polska jest jednym z głównych jej producentów w Europie oraz jednym z krajów, gdzie pieczarka zbierana jest ręcznie. W kuchni wykorzystywana jest na wiele sposobów, a zawarte w nich składniki odżywcze i dostępność przez cały rok powinny zachęcić nas do częstszego sięgania po ten rodzaj grzybów.

Jakie wartości odżywcze znajdują się w pieczarce?

Dawniej często spotykano się ze stwierdzeniem, że w pieczarkach nie znajdziemy wartościowych składników odżywczych. Również niezalecane było ich spożycie ze względu na ich ciężkostrawność. Jednak badania dowodzą, że są cennym źródłem witamin i przeciwutleniaczy. Znajdziemy w nich między innymi witaminy z grupy B, kwas foliowy, niewielkie ilości witaminy C oraz D, jak i również błonnik, który korzystnie wpływa na przemianę materii. Natomiast związki takie jak lektyny czy tyrozyny mają działanie przeciwnowotworowe. Ponadto pieczarki są niskokaloryczne. W 100 g znajduje się około 22 kcal, dlatego są odpowiednie dla osób na diecie. Większa zawartość białka niż w niektórych warzywach sprawia, że są idealne dla wegan lub wegetarian.

Jakie rodzaje pieczarek znajdziemy w Polsce?

Jednym z najbardziej popularnych rodzajów pieczarek w Polsce są pieczarki białe, to właśnie ich używamy w naszej kuchni najczęściej. Na rynku dostępne są również pieczarki brązowe i portobello. Brązowe, ze względu na aromat warto wykorzystać do dań, które potrzebują podkręcenia smaku. Natomiast pieczarki portobello są idealne do nadziewania biorąc pod uwagę ich rozłożyste i większe od zwykłych pieczarek kapelusze. 

Jak wykorzystać pieczarki w kuchni?

Pieczarki można wykorzystać na wiele sposobów. Mogą być pieczone, gotowane, smażone, grillowane, marynowane. Nawet największy przeciwnik pieczarek znajdzie coś dla siebie. Jednym z popularniejszych sposobów ich wykorzystania są zapiekanki. Zabiegany tryb życia sprawia, że czasu na gotowanie mamy coraz mniej. W takim przypadku warto wypróbować przepis na zupa krem z pieczarek thermomix lub zupę jarzynową z dodatkiem smażonych pieczarek. W letnie wieczory, kiedy pogoda sprzyja grillowaniu zaskoczysz wszystkich gości podając je jako dodatek do mięsa. Wystarczy, że pokroisz je w większe kawałki, a sos sojowy wymieszasz z olejem i czosnkiem. Następnie polej mieszanką grzyby i wstaw do piekarnika. Mięsożercy zadowolą się kotletami schabowymi z dodatkiem sera żółtego i pieczarek, za to dla wegetarian idealnym daniem będą nadziewane pieczarki portobello z dodatkiem komosy ryżowej bądź kuskusu, suszonych pomidorów i fety. Dodatkowo można podawać je do przeróżnych dań np. omletów, tart, kanapek, makaronów, wytrawnych naleśników, pizzy czy sosów. 

Jak przechowywać pieczarki?

Po zakupie pieczarek najlepiej wyjąć je z woreczka lub plastikowego opakowania i przełożyć do szklanego naczynia bądź luzem ułożyć w lodówce w miejscu przeznaczonym do przechowywania warzyw. Białe pieczarki powinno się wykorzystać do 4-5 dni, brązowe zachowują świeżość na dłużej. Jeżeli nie zdążymy ich zużyć, warto je zamrozić. Pokrój je w kawałki i schowaj do woreczka strunowego, a następnie schowaj do zamrażarki. 

Powiązane artykuły