NAINOWSZE

Osuszanie pomieszczeń po zalaniu — krok po kroku

pomieszczenie po zalaniu

Spis treści

Zalanie domu czy mieszkania to niecodzienna sytuacja, która może przytłoczyć. Ważne jest, aby szybko podjąć działania i sprawnie zniwelować szkody, jakie wyrządziła woda. Co należy zrobić po zalaniu?

Usunięcie przyczyny zalania

Znalezienie przyczyny oraz miejsca, z którego wycieka woda, nie zawsze jest łatwe. Czasami za zalanie odpowiada awaria hydrauliczna, spowodowana przez kogoś innego lub zwykłe zużycie materiałów. Innym razem przyczyną może być wadliwy lub uszkodzony sprzęt domowy — zepsuta pralka, lodówka czy zmywarka. Najgorszym rodzajem zalania są te spowodowane przez niesprzyjającą pogodę. Ulewne deszcze, podtopienia i powodzie. Są niekontrolowane i trudno je zatrzymać. 

Po ustaleniu przyczyny wycieku wody należy jak najszybciej ją usunąć. Odciąć dopływ wody przez zamknięcie zaworu czy załatać na szybko dach. Czasami wymagane będzie zamknięcie zaworu głównego lub pomoc hydraulika. W przypadku awarii hydraulicznej wskaże on również, gdzie dokładnie dochodzi do wycieku i która część rury wymaga naprawy.

Usunięcie wody

Następnie należy usunąć całą niechcianą wodę. Przydadzą się wiadra i ręczniki. Im szybciej stojąca woda zostanie usunięta, tym mniej wniknie jej w ściany i podłogę. Warto poprosić innych o pomoc, a w niektórych, poważnych przypadkach skorzystać ze specjalnej pompy, szczególnie jeżeli zalane są niższe kondygnacje. 

Osuszanie pomieszczeń

Jeżeli zalanie zostało szybko wykryte, jego przyczyna usunięta a szkody nie są zbyt poważne, można próbować suszyć pomieszczenie samodzielnie. Należy zadbać o dobre wywietrzenie i ogrzanie, tak aby wilgoć miała szanse odparować. Jeśli uszkodzenia są duże, skorzystaj z pomocy firmy oferującej osuszanie pomieszczeń po zalaniu. Dopasują oni odpowiednią metodę osuszania i wykonają usługę z pomocą profesjonalnych urządzeń. Cały proces dzięki temu przebiegnie sprawniej i szybciej. 

Szacowanie i naprawa szkód

Ostatnim etapem jest określenie, jak duże szkody wyrządziła woda. Jeśli to konieczne należy wyrzucić zniszczone meble i elementy wyposażenia. Czasami niezbędne będzie wymienienie podłogi czy odmalowanie ścian. Profesjonaliści, jak np. firm Dom doktor — osuszanie i remonty po zalaniach wykonuje w kompleksowy sposób, oferując również wykonanie wszystkich tych prac. Dzięki temu pomieszczenia szybciej wrócą do pierwotnego wyglądu. 

Powiązane artykuły