Odmiany urządzeń VR

Urządzenia VR

Spis treści

Można wyróżnić dwa główne typy urządzeń: okulary VR i kask VR. Zgodnie z zasadą działania funkcje mają podobne, ale mają różne możliwości. Wirtualna rzeczywistość to fakt.

Co to jest kask wirtualnej rzeczywistości?

Jest to bardziej masywny i funkcjonalny produkt. Pozwala na pełne zanurzenie się w VR, ale waży więcej. Aby korzystać z tego gadżetu, potrzebujesz przestrzeni co najmniej 16 metrów kwadratowych. Przed zakupem zdecyduj, czy pokój ma takie możliwości. Mimo niskiej mobilności kask VR oferuje jednak zaawansowane funkcje.

Jak działają okulary wirtualnej rzeczywistości?

Są mobilne, a niewielka waga zapewnia łatwość transportu. Najnowocześniejsze rozwiązania wyróżniają się minimalizmem i zwartością. Ale proste modele mają jednak ograniczone funkcje. Ich celem jest tylko pokazanie trójwymiarowego i realistycznego obrazu. Niedrogie okulary wirtualnej rzeczywistości to dobra opcja dla początkujących, aby wypróbować system VR.

Jakie są różnice?

To, co różni hełm wirtualnej rzeczywistości i jak działa ten system, zależy od czujników ruchu. Urządzenia do ich śledzenia znajdują się na obwodzie. Dzięki wielu czujnikom gracz może podejść do obiektu, ominąć go lub dotknąć. Jeśli przestrzeń gry ma mały obszar, może w pełni zanurzyć się w przestrzeni.

Sposób działania okularów rzeczywistości wirtualnej określa żyroskop i akcelerometr. Składniki te pomagają urządzeniu śledzić zakręty i pochylenia głowy. Ale proste systemy nie mogą zrozumieć pozycji w przestrzeni. Następnie ruch w przestrzeni odbywa się za pomocą przycisków na joystickach.

Rodzaje okularów wirtualnej rzeczywistości

Podział na rodzaje wirtualnych okularów jest spowodowany ich przeznaczeniem. Zaawansowane systemy są w stanie komunikować się nie tylko z komputerem, ale także z dowolną techniką np.z telewizorem, urządzeniem mobilnym, tabletem i konsolom. Naprawdę wyrafinowanego sprzętu używa się w escape room VR.

Rozrywka na całego

Okulary mogą służyć do organizowania rozrywki przez duże R. Wirtualna rzeczywistość w escape roomie daje idealne dopasowanie do zmysłów. Uczestnicy dają się zwieść imitującej realność technice.

Zastosowanie w kinie

Zobaczmy, jak działają okulary wirtualnej rzeczywistości dla telewizji. Takie akcesoria są znane od dawna i oprócz telewizji są używane w kinach. Gadżety 3D do oglądania filmów wyglądają jak zwykłe okulary, ale ze specjalnymi soczewkami w kolorze czerwonym i zielonym. Nie pozwalają na oglądanie obiektów w przestrzeni 360 stopni. Za ich pomocą możesz zobaczyć obraz wolumetryczny, siedząc w miejscu. Pozytywną cechą tego typu okularów rzeczywistości wirtualnej jest to, że oczy są mniej zmęczone.

Do smartfona lub tabletu

Najnowszą wersją tych gadżetów są specjalne obudowy z soczewkami. Są one wybierane według wielkości smartfona lub tabletu. To, co jest potrzebne do okularów rzeczywistości wirtualnej, to umieszczenie urządzenia na miejscu wyświetlacza i przypięcie. Z reguły główną część gadżetu można dopasować do rozmiaru.

Dlaczego potrzebujesz wirtualnych okularów do smartfona, jak działają takie modele? Jeśli wśród funkcji systemu VR jest obsługa urządzeń mobilnych, sprawia to, że telefon jest wszechstronny i bogaty w funkcje. Popularne są również wirtualne okulary dla dzieci.

Okulary rzeczywistości rozszerzonej
Wiele osób nie rozumie, czym różnią się okulary wirtualnej rzeczywistości od okularów rzeczywistości rozszerzonej. Istnieje znacząca różnica. W przypadku rzeczywistości rozszerzonej przedmioty wirtualne są nakładane na rzeczywiste otoczenie.

Powiązane artykuły