Nie tylko programowanie, czyli ciekawe zawody z branży IT

zawody w branzy it

Spis treści

Zawodem, z którym najczęściej kojarzy się branża informatyczna, jest programista. Profesja ta to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. W segmencie IT istnieje wiele innych ciekawych stanowisk. Dzięki temu każda osoba zainteresowana pracą z nowymi technologiami może znaleźć coś dla siebie. Jeśli więc nie programowanie, to co? Oto kilka fachów, którymi warto się zainteresować przed wyborem ścieżki zawodowej.

Tester oprogramowania

Pisanie aplikacji to najważniejszy, ale dopiero początkowy etap wdrażania oprogramowania dla klienta. O to, by działało właściwie, dbają testerzy. Zadaniem tych osób jest sprawdzenie wszystkich funkcji danego programu i znalezienie ewentualnych usterek. Tester oprogramowania stara się przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze użycia danego programu. Jeżeli któryś z nich skutkuje wystąpieniem awarii, tester zgłasza to zespołowi programistów.

Tester oprogramowania nie musi umieć programować. Niezbędna jest jednak znajomość teoretycznych podstaw. Bez nich przekazanie precyzyjnych informacji programistom jest niemożliwe.

Co ważne, umiejętność pisania aplikacji można wykorzystać w swojej pracy. Wielu testerów tworzy skrypty automatyzujące sprawdzanie aplikacji. To z kolei umożliwia wybór ścieżki zawodowej. Osoby, które chcą ręcznie sprawdzać działanie programów, mogą zostać testerami manualnymi. Wszyscy ci, którzy są zainteresowani pisaniem narzędzi do automatyzacji, mogą wybrać zawód testera automatycznego.

UX/UI Designer

Testowanie oprogramowania jest niezbędne, by wyeliminować poważne błędy w działaniu aplikacji lub strony internetowej. O jak najlepsze doświadczenie użytkownika dbają również projektanci UX. Ich praca polega na przygotowaniu produktu w taki sposób, by był łatwy w obsłudze. Zapewnienie intuicyjnego działania jest bowiem niezbędne z biznesowego punktu widzenia. UX Designer ma za zadanie sprawić, by użytkownik nie tylko chciał z niego korzystać, ale i polecił go kolejnym osobom.

Na pozytywne doświadczenie użytkownika składa się nie tylko łatwa obsługa, ale i wrażenia wizualne. Stworzenie czytelnego interfejsu, dobranie jego kolorystyki i układu treści to cel dla UI Designera. Osoby wykonujące ten zawód projektują menu aplikacji lub strony, wyszukiwarkę treści, wygląd klawiszy wirtualnych, rozmieszczenie grafik itp. elementy.

Technical writer

W branży IT odnajdą się również osoby, które nie zajmują się bezpośrednio przygotowywaniem oprogramowania. Technical writerzy (techwriterzy) to osoby, które zajmują się tłumaczeniem skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla niewtajemniczonego użytkownika.

Technical writer współpracuje z programistami, testerami i innymi osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie danego programu. Powinien znać podstawy ich pracy oraz pojęcia, którymi się posługują. Zrozumienie działania danego produktu jest wstępem do przełożenia trudnego, technicznego języka na taki, który zrozumie każdy. W ten sposób tworzone są m.in. instrukcje obsługi sprzętu i dokumentacja techniczna.

Praca techwritera wymaga bardzo dobrej znajomości języka angielskiego. To przede wszystkim z niego na inne języki tłumaczone są teksty techniczne. Zawód ten jest często wybierany przez osoby po kierunkach humanistycznych. Może być dobrym wstępem do wkroczenia w świat IT m.in. przez absolwentów filologii angielskiej.

Gdzie szukać pracy w IT?

Specjalistów pracujących w zawodach informatycznych wciąż jest zbyt mało w stosunku do popytu. Z tego powodu oferty pracy dla nich są jednymi z najliczniejszych w serwisach z ogłoszeniami. Szukać ich warto nie tylko na portalach ogólnobranżowych, ale przede wszystkim specjalistycznych.

Dobrym wyborem jest portal pracy IT No Fluff Jobs. Oferty pracy publikują na nim zarówno najwięksi gracze w branży, jak i obiecujące startupy. Zaletą tego serwisu jest przejrzysta wyszukiwarka. Przy jej pomocy można dostosować ogłoszenia do swoich wymagań. Do wyboru są takie kryteria jak np. miejsce zatrudnienia, typ umowy, dostępne benefity i tryb pracy.

Powiązane artykuły