Na czym polega zakuwanie węży?

zakuwanie wezy

Spis treści

Proces połączenia węża ze specjalną opaską zaciskową nazywany jest zakuwaniem/okuwaniem węża. To dzięki zakuwarkom, jakie dedykowane są do takich procesów, można wyprodukować szczelne węże hydrauliczne.

Zakuwanie węży – krok po kroku

Producent siłowników hydraulicznych oferuje różnorodne zakuwarki do węży. Ich wybór uzależniony jest od wielu parametrów. Na szczęście inwestorzy mogą skorzystać z fachowego doradztwa, które pomoże wybrać właściwe urządzenia.

Zakuwanie węzy jest procesem, który można podzielić na kilka następujących kroków:

  1. Przycięcie węża na odpowiednią długość, która dopasowana jest do indywidualnych potrzeb.
  2. Tuleja zaciskowa musi zostać umieszczona na końcówce węża.
  3. Zakuwka powinna zostać umieszczona na wężu.
  4. Wąż należy włożyć do zakuwarki, a dokładnie do prasy dedykowanej do węży hydraulicznych.
  5. Wybór średnicy, która będzie potrzebna do zakucia. Do wyboru jest kilka takich średnic, jakimi można regulować zgodnie z potrzebami.
  6. Zaprasowanie tulejki, jaka łączy węże, czyli finalne zakuwanie węża.

Zakuwanie węży – niezbędne dane do wykonania całego procesu

Zakuwanie węży nie jest procesem skomplikowanym. Trzeba jednak wiedzieć, że każdy producent siłowników hydraulicznych wskazać może, iż ten proces nie odbędzie się bez znajomości dwóch podstawowych informacji.

Aby zakuwanie mogło się odbyć, należy wiedzieć, z jakim rodzajem węża ma się do czynienia. Niezbędne informacje odnośnie ciśnienia zawsze można znaleźć na wężu. Do wyboru są m.in. węże jednooplotowe, dwuoplotowe, czterooplotowe.

Druga informacja to ta, która odnosi się do rodzajów końcówek, jakie mają zostać użyte. Występują różne przewody końcówek. Każdy wąż zostaje wyposażony w dwa rodzaje takich końcówek. Jeżeli chodzi o typy, to wyróżnia się końcówki: uszczelniające-kuliste, płaskie, stożkowe oraz kołnierze. Dzieląc je ze względu na gwinty, można wyróżnić końcówki: metryczne, calowe, amerykańskie, japońskie. Ich właściwy dobór gwarantuje szczelność całego węża hydraulicznego. 

Powiązane artykuły