NAINOWSZE

Na czym polega wideodermatoskopia?

badanie znamion

Spis treści

Wideodermatoskopia to komputerowe badanie znamion, które pozwala dokładnie skontrolować zmiany powstałe na ciele. Jest ono bardzo dokładne, ponieważ wiąże się z wykorzystaniem specjalnego urządzenia. Zastosowanie komputera umożliwia precyzyjną analizę wszelkich nieprawidłowości widocznych na skórze. W poniższym artykule omawiamy, na czym dokładnie polega komputerowe badanie znamion. Wskazujemy również, kiedy warto je wykonać.

Doświadczony lekarz może skontrolować niektóre zmiany bez pomocy specjalnego urządzenia. Nie jest to jednak możliwe w przypadku wszystkich znamion. Niektóre powinny być poddane dokładnemu badaniu. Pracownik centrum medycznego Sublimed mówi: Wideodermatoskopia daje zdecydowanie lepsze efekty niż tradycyjne badanie znamion. Zastosowanie specjalnego komputera umożliwia bowiem powiększenie zmiany widocznej na ciele. Na tej podstawie lekarz decyduje, czy dana zmiana powinna być usunięta.

Charakterystyka komputerowego badania znamion

Wideodermatoskopia to badanie, które nie zajmuje dużo czasu. Zazwyczaj wizyta nie trwa dłużej niż pół godziny, ale oczywiście jej czas jest uzależniony od różnych czynników, m.in. liczby oraz umiejscowienia znamion. Na początku lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, po czym może go zbadać za pomocą specjalnego urządzenia. Kamera dołączona do sprzętu umożliwia obserwowanie oraz jednoczesne analizowanie obrazu widocznego na ekranie. Na tej podstawie lekarz jest w stanie ocenić, które zmiany są nieszkodliwe, a które klasyfikują się do usunięcia.

Kiedy warto wykonać wideodermatoskopię?

Wskazaniem do wykonania wideodermatoskopii są wszystkie zmiany widoczne na ciele, nawet pieprzyki, które raczej ma każdy pacjent. Dlatego zaleca się regularne wykonywanie komputerowego badania znamion. Dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo, w razie wykrycia nieprawidłowości można szybko reagować. Zaleca się wykonywanie tego badania raz w roku, chyba że są wskazania do częstszego badania zmian na ciele. Lekarz może o tym zdecydować, jeśli niektóre ze znamion wyglądają niepokojąco. Wtedy zazwyczaj sugeruje kontrolę w krótszym czasie.

Systematycznie na wideodermatoskopię powinny zgłaszać się osoby o jasne karnacji, pacjenci, u których w rodzinie występowały nowotwory skóry, a także osoby po doznaniu poparzenia słonecznego. Każdy, kto zauważy na ciele niepokojące zmiany, powinien się zgłosić do lekarza w celu określenia ich źródła oraz stanu.

Powiązane artykuły