NAINOWSZE

Na czym polega tzw. taxi sharing?

taxi sharing

Spis treści

Coraz więcej osób, firm i instytucji decyduje się na podejmowanie działań proekologicznych. Widoczne, negatywne zmiany w klimacie wymagają powzięcia odpowiednich kroków. Branża taksówkarska nie pozostaje dłużna – jedną z ciekawych opcji, dążącej do obniżenia emisji paliw w transporcie, jest tzw, taxi sharing. Czym dokładnie jest owo rozwiązanie? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Czym jest taxi sharing?

Taxi sharing to nic innego jak dzielenie jednej taksówki z innymi pasażerami (raczej nieznajomymi), zmierzającymi w tym samym kierunku. Owo rozwiązanie nie jest jeszcze zbyt popularne w Polsce (być może wynika to z dystansu względem obcych osób) – można nawet powiedzieć, że jeszcze nie istnieje. W niektórych krajach taxi sharing stosuje się jednak z powodzeniem, np. w Maroko, Nigerii, Tanzanii, a nawet Stanach Zjednoczonych (głównie w Nowym Yorku, na Manhattanie). W krajach afrykańskich taksówki nie wyglądają tak samo, jak w Europie – mają one postać mini busów, które są w stanie pomieścić nawet 10 pasażerów.

Firma EURO-TAXI, działająca na terenie Śląska (a dokładniej Wodzisławia Śląskiego, Żor, Rydułtowej, Rybnika) specjalizuje się w profesjonalnych usługach przewozowych, np. przewozach osób po Wodzisławiu Śląskim busem.

Zalety i wady taxi sharing

Taxi sharing ma wiele plusów. To rozwiązanie przyjazne środowisku – znacznie bardziej niż pojedyncze, jednoosobowe kursy taksówkarskie. Kolejna zaleta dotyczy finansów. Pasażerowie nie płacą oddzielnie za siebie, a jedynie za pojedynczy przejazd. Mogą oni podzielić się między sobą całą sumą za usługę. Zyska na tym zarówno taksówkarz, jak i klienci.

Wady taxi sharing dotyczą charakteru samych pasażerów. Nie każdy bywa uczciwy. Decyzja o wspólnym opłaceniu rachunku za przejazd przez wszystkich, nieznajomych pasażerów wiąże się z ryzykiem – zdarza się, że tylko jedna osoba zgodzi się na poniesienie całego kosztu – prosząc przy okazji taksówkarza o zmniejszenie sumy. Zaufanie do klientów to ryzyko zawodowe kierowców taksówek.

Taxi sharing a tanie taksówki 

Obecnie w Polsce popularne są tylko tzw. tanie taksówki (Uber, Bolt). Przyszli pasażerowie zamawiają przejazd za pomocą aplikacji mobilnej (mają w niej informacje o kosztach przejazdu oraz kierowcy). Kierowcy tanich taksówek to prywatni właściciele samochodów. Mimo popularności tego rozwiązania w Polsce istnieje szansa na powodzenie taxi sharingu – warto pamiętać o popularnym BlaBlaCar (prywatni właściciele wyszukują w internecie i zabierają ze sobą osoby, które jadą w tym samym kierunku) lub autostopach.

Powiązane artykuły