NAINOWSZE

Metody przemysłowego uzdatniania wody

oczyszczanie wody

Spis treści

Uzdatnianie wody polega na oczyszczeniu jej z różnych zanieczyszczeń, dzięki czemu jest ona przygotowana do użycia. Woda jest  niezbędnym elementem wielu procesów technologicznych, dlatego zachowanie jej odpowiednich parametrów to niezwykle istotna sprawa. Wodę pozyskiwaną ze studni głębinowej lub innego zbiornika trzeba najpierw odpowiednio uzdatnić, czyli zmienić jej właściwości na takie, które pozwalają na wykorzystanie jej w przemyśle lub produkcji. W tym celu należy wpłynąć na różne parametry, takie jak twardość czy też czystość biologiczna. Sprawdź, jakich metod najczęściej używa się w tym celu i dowiedz się, które z nich odznaczają się największą skutecznością!

Jak działają filtry mechaniczne do wody?

Najprostszą i bardzo często wykorzystywaną metodą uzdatniania wody jest filtracja mechaniczna. Stacje do przemysłowego uzdatniania wody znajdziesz m.in. w bogatej ofercie firmy Synapo ze Szczecina. Filtry mechaniczne gwarantują wysoką skuteczność i niezawodność podczas filtracji wstępnej. W czasie, kiedy cząsteczki wody przemieszczają się przez filtr, są zatrzymywane przez coraz mniejsze mikropory odpowiedzialne za zatrzymywanie niepożądanych substancji. Filtry przemysłowe umożliwiają usunięcie zanieczyszczeń o wielkości od 0,5 do 100 mikronów. Dzięki temu woda po tak przeprowadzonej filtracji nadaje się do wykorzystania w różnego rodzaju maszynach oraz urządzeniach produkcyjnych.

Na czym polega przemysłowe uzdatnianie wody przy pomocy filtra z węglem aktywnym?

Działanie węgla aktywnego opiera się na wykorzystaniu zjawiska adsorpcji, czyli wiązania cząstek, atomów lub jonów na granicy faz fizycznych. W przypadku przemysłowego uzdatniania wody proces ten odbywa się na powierzchni filtra węglowego. Filtry z węglem aktywnym usuwają z cząsteczek wody: chlor, wodorowęglany, fenole, fosforan, środki farmaceutyczne i środki ochrony roślin. Przefiltrowana w ten sposób woda ma zdecydowanie lepszy smak i zapach. Uzdatnianie wody przy pomocy filtrów węglowych jest metodą zaawansowaną, a co za tym idzie również niezwykle dokładną. Właśnie dlatego poleca się ją w szczególności wtedy, gdy woda w obiekcie musi spełniać bardzo wysokie standardy.

Powiązane artykuły