Mata z włókna ceramicznego – jakie ma właściwości?

mata

Spis treści

Instalacje, które generują wysokie temperatury posiadają naprawdę spore wymagania, gdyż trzeba odpowiednio je zabezpieczyć z pomocą materiałów ogniotrwałych, które mają wysoką wytrzymałość temperaturową. Dokładnie taka jest mata z włókna ceramicznego. Gdzie ja zakupić, jakie są jej właściwości i zastosowanie?

Gdzie kupimy matę z włókna ceramicznego i jakie jest jej zastosowanie?

Najlepsze miejsce, w którym łatwo dostępna jest mata z włókna ceramicznego to dobry sklep z materiałami uszczelniającymi oraz termoizolacyjnymi. Przykładem tego jest na przykład firma Europolit, która oferuje naprawdę bogaty wybór materiałów izolacyjnych.

W takim sklepie zakupimy maty izolacyjne nie tylko z włókien ceramicznych, lecz również z innych materiałów takich jak przędza aramidowa, bazalt, przędza krzemowa czy też włókna szklane. Charakteryzują się one różnymi właściwościami, dzięki czemu możliwe jest zabezpieczenie niemalże każdej instalacji przemysłowej, która tego wymaga.

Jakie właściwości ma mata z włókna ceramicznego?

Przede wszystkim jest to wysoka odporność na wstrząsy cieplne i bardzo niskie przewodnictwo cieplne. W zależności od typu maty maksymalna temperatura pracy ciągłej to 1100 lub 1350 stopni w skali Celsjusza, a krótkotrwała temperatura pracy może wynosić nawet 1300 lub 1500 stopni. Dzięki temu mata z włókna ceramicznego jest w stanie świetnie zabezpieczyć instalacje, które pracują w naprawdę ogromnych temperaturach. Niska przewodność cieplna sprawia z kolei, że sama mata nie nagrzewa się do wysokich temperatur.

Kolejna bardzo ważna właściwość maty z włókna ceramicznego, to niepalność oraz elastyczność. Dzięki temu, że mata z włókna ceramicznego jest niepalna często stosuje się ją do budowy pieców, kominków oraz suszarni, gdzie doskonale izolują one resztę budynku przed wysokimi temperaturami, a także co najważniejsze zabezpieczają ją przed ewentualnym pożarem. Do tego mata z włókna ceramicznego ma parametr maksymalnych strat po prażeniu na poziomie zaledwie 1%.

Powiązane artykuły