NAINOWSZE

Krzewy owocowe na żywopłot – na jakie gatunki warto postawić?

zywoplot

Spis treści

Stworzenie żywopłotu wokół domu lub całej działki może przynieść wiele korzyści. Ogród staje się wtedy prywatnym, wręcz intymnym obszarem i można spędzać w nim miło czas bez ryzyka, że przechodnie będą zaglądać do środka. Podglądający sąsiad również nic nie zobaczy przez gęste zarośla z sosny lub pigwowca.

Pigwowiec – sadzonki idealne na żywopłot

Można pogodzić estetykę i funkcjonalność z żywopłotu z dodatkowymi korzyściami. Jak? Dobrym wyborem będą krzewy owocowe na żywopłot, np. pigwowiec. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przez cały rok cieszyć się zaletami żywopłotu, a w sezonie przeprowadzić zbiór pysznych owoców.

Warunkiem uzyskania oczekiwanych efektów jest wybór krzewów z gęstymi gałęziami listowiem. Wspomniany pigwowiec jak najbardziej spełnia te kryteria. Można wybrać też jałowiec płożący – sadzonki łatwo się pielęgnuje, a później rozrost jest już bardzo szybki. Owoce jałowca nadają się na przyprawy.

A może pnącza na ogrodzenie?

Jeśli ktoś dysponuje już ogrodzeniem, np. siatką, nie musi formować prawdziwego żywopłotu. Może jednak stworzyć jego efektowną namiastkę. Oferowana sprzedaż sosen pinus w Tarnowskich Górach pozwala opleść iglastymi krzewami ogrodzenie o dość szerokich przęsłach. Sosny jednak nie rodzą jadalnych owoców.

Miłośnicy rozwiązań estetycznych i użytecznych mogą wybrać różne popularne pnącza na ogrodzenia zimozielone. Dzięki nim ogród zyska tę ciekawą dekorację nie tylko na kilka najcieplejszych miesięcy. Można wybrać krzewy owocujące, np. tarninę, pigwę, jagodę kamczacką i wykorzystać je przy tworzeniu ogrodzenia.

Krzewy owocowe do ogrodu – tworzenie żywopłotu

Po wybraniu krzewów owocowych, które będą przydatne w ogrodzie, można zdecydować się na wykorzystanie ich do stworzenia żywopłotu. Niektóre bardzo ładnie formują, na przykład dereń jadalny. Dobre krzewy owocowe na żywopłot to też mniej typowe gatunki – chociażby berberys.

Podsumowując, żywopłoty cieszą się dużą popularnością w ogrodach przydomowych. Wyglądają efektownie i naturalnie oraz dobrze zabezpieczają. Mogą być wykonane z krzewów owocowych.

Powiązane artykuły