Konto osobiste – czym kierować się przy jego wyborze?

usługi

Spis treści

Konta osobiste to bezpieczne miejsce do przechowywania pieniędzy. Dzisiaj korzystają z nich nie już niemal wszyscy. Nic więc dziwnego, że banki prześcigają się, oferując swoim klientom coraz to lepsze warunki. Czym kierować się przy wyborze konta bankowego?

Koszty

Koszty to podstawowe kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu ofert. Na rynku usług bankowych dalej można znaleźć konta bankowe, za których prowadzenie nie zapłacimy nawet złotówki. Należy jednak dokładnie przeanalizować zapisy tabeli opłat i prowizji, aby sprawdzić, czy rzeczywiście jest ono darmowe.

Zobacz, do czego służy konto osobiste: https://www.pomocspoleczna.rybnik.pl/2021/10/20/konto-osobiste-podstawowe-narzedzie-do-zarzadzania-finansami/.

Za prowadzenie niektórych kont nie trzeba zapłacić nawet złotówki, i to bez spełniania dodatkowych wymogów. Taką opcję oferują banki w przypadku klasycznych kont internetowych. Minusem tego rozwiązania jest to, że najczęściej w takim przypadku nie otrzymamy karty kredytowej, ani pakietu dodatkowych usług.

Dużo częściej banki stosują takie rozwiązanie: konto jest darmowe, po spełnieniu określonych w umowie warunków. Tymi warunkami są najczęściej określona ilość wpłat na konto lub liczba użyć karty płatniczej. Jeśli zostaną one spełnione, konto jest darmowe. W przypadku ich nie wypełnienia, konieczne będzie uiszczenie dodatkowych opłat.

W ofercie banków dostępne są również konta płatne – najczęściej do kilkudziesięciu złotych rocznie. Podczas wyboru tego rodzaju konta należy zweryfikować:

  • koszt miesięcznego prowadzenia konta,
  • koszt wypłaty z bankomatu,
  • koszt wypłaty z bankomatu z zagranicy,
  • koszt przewalutowania w przypadku płatności za granicą,
  • koszt szybkiego przelewu.

Banki mogą dodatkowo naliczać opłaty za prowadzenie karty kredytowej.

Płatności internetowe i aplikacja mobilna

Rachunek bankowy wykorzystywany jest nie tylko do przechowywania pieniędzy, ale również aktywnego korzystania z nich. To właśnie dlatego, podczas porównywania ofert banków należy zwrócić uwagę na funkcjonalność naszego konta. Dostęp do niego powinien być nie tylko bezpieczny, ale przede wszystkim szybki i łatwy.

Obecnie korzystanie z internetowych platform bankowych oraz aplikacji mobilnych jest już standardem na rynku usług bankowych. Oferują je w zasadzie wszystkie instytucje mające w ofercie konta osobiste. Nie oznacza to jednak, że każde z nich proponuje takie same rozwiązania. Niektóre aplikacje umożliwiają nie tylko bieżące zarządzanie rachunkiem, ale również możliwość skorzystania z szybkiej pożyczki lub otwarcia dodatkowych usług finansowych.

Dodatkowe usługi oraz produkty

Wiele banków, które mają w swojej ofercie konta osobiste, gwarantuje klientom możliwość korzystania z dodatkowych usług. Mogą to być przykładowo powiadomienia SMS, wygodna aplikacja bankowa, czy też materiały edukacyjne na temat zarządzania domowym budżetem.

Często banki oferują swoim klientom darmowe konta osobiste, w zamian za skorzystanie z innego produkty z oferty. Może to być na przykład lokata bankowa, TFI, fundusz emerytalny lub usługi domu maklerskiego. Są to korzystne rozwiązania, jeśli w danym momencie są one rzeczywiście potrzebne. W przeciwnym razie, koszty związane z obsługą dodatkowych kont mogą znacząco przerastać oszczędności wygenerowane, dzięki otrzymaniu darmowego dostępu do konta.

Ranking kont osobistych: https://biznes.interia.pl/finanse/news-ranking-kont-ososbistych-na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-ko,nId,5500427 – zobacz zestawienie przed podjęciem ostatecznej dezycji, a unikniesz przykrych niespodzianek.

Sieć bankomatów

Integralną częścią większości kont osobistych jest karta umożliwiająca wypłacenie pieniędzy w bankomatach. Jeśli zamierzamy z niej regularnie korzystać, warto zorientować się, czy dany bank ma wystarczająco rozbudowaną sieć bankomatów w naszej okolicy. Korzystanie z nich będzie w większości przypadków darmowe – w przeciwieństwie do bankomatów innych sieci oraz międzynarodowych pośredników.

Powiązane artykuły