Kominek w salonie – czy warto?

Kominek w salonie

Spis treści

Zastanawiasz się nad instalacją kominka w swoim salonie? Warto abyś doskonale wiedział, jakie wady i zalety wiążą się z wdrożeniem tego typu rozwiązania. Oczywiście większości z nas kominek kojarzy sobie z nastrojem, blaskiem ognia, a także płynącym od niego ciepłem. Któż z nas nie chciałby w takiej atmosferze popijać sobie wytrawne czerwone wino i zanurzać się w ulubionej książce. Niemniej jednak kominek w salonie to nie tylko same zalety. Z rozwiązaniem tym wiążą się również konkretne wady. 

Kominek w salonie – dlaczego warto?

Zatem dlaczego warto mieć w swoim domu kominek? Przede wszystkim dzięki niemu mamy dodatkowe źródło ogrzewania naszego salonu. Dodatkowe ogrzewanie ma bardzo duże znaczenie choćby w sytuacji, gdy awarii ulegnie system centralnego ogrzewania. Warto jednak pamiętać, że przy zastosowaniu specjalnego wkładu w postaci płaszczu wodnego kominek może stanowić w zasadzie nawet jedyne źródło ogrzewania naszego domu. Niemniej jednak duże znaczenie ma tutaj wielkość naszego domu Jeśli dysponujemy dość dużą nieruchomością, to warto zauważyć, że kominek w salonie nie będzie w stanie ogrzać całego domu. Dlatego w tym wypadku lepszy jest system centralnego ogrzewania z kotłownią. Przede wszystkim jednak kominek stanowi niezwykle elegancki dodatek dekoracyjny do wnętrza. Możemy wybierać pośród kominków utrzymanych w różnorodnych stylizacjach, dzięki czemu dobierzemy taki, który będzie idealnie pasował do naszego salonu.

Kominek w salonie – wady

W tym miejscu zastanówmy się nad tym, jakie wady wiążą się z instalacją kominka w naszym salonie. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na koszty montażu, a także eksploatacji kominka. Są one niestety dość wysokie. Możemy je nieco zniwelować poprzez zastosowanie kominków z zamykaną komorą, w których spalany jest pellet. Kominek oczywiście wymaga co jakiś czas czyszczenia. Musimy również na bieżąco wyjmować z niego popiół, a także czyścić szybę. Dodatkowo musimy również wyznaczyć wokół kominka specjalnie miejsce na przechowywanie drewna.

Zanim zdecydujemy się na zakup kominka do naszego salonu, powinniśmy więc dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety, jakie wiążą się z taką instalacją. Przede wszystkim ceny kominków mogą znacznie się od siebie różnić. Duże znaczenie ma to, z jakiego materiału jest wykonany kominek, a także, jaki rodzaj wkładu jest w nim zastosowany. Montażu kominka w salonie warto zlecić specjalistycznej firmie, która wykona to w sposób zupełnie profesjonalny.

Powiązane artykuły