NAINOWSZE

Klamka na kod — co musisz o niej wiedzieć?

zamek szyfrowany

Spis treści

Są takie miejsca, do których dostęp powinny mieć jedynie dedykowane jednostki. Jedyną możliwością zablokowania wejścia postronnym osobom jest użycie zamka do drzwi. Możemy wybrać opcję tradycyjną z kluczem, aczkolwiek posiada ona wiele wad. Alternatywą jest klamka na kod do drzwi wewnętrznych i zewnętrznych. Jeśli planujesz jej zakup lub jesteś ciekawy, w jaki sposób działa, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

W jaki sposób działa zamek szyfrowy?

Dla większości osób sposób działania zamka szyfrowego może wyglądać niemalże jak magia. W rzeczywistości to stosunkowo prosty mechanizm. Umieszczony wewnątrz klamki moduł sterujący otwiera połączony z nim zamek po kontakcie z pożądaną czynnością. Co może otworzyć taki zamek? Najczęściej będzie to wpisanie odpowiedniej kombinacji cyfr. Jest to najlepsza opcja w przypadku, kiedy kod zna kilka zaufanych osób i mamy pewność, że nie przekażą go niepożądanym ludziom. Kolejnym częstym aktywatorem modułu jest karta magnetyczna. Doskonale sprawdza się w przypadku, gdy następuje częsta rotacja korzystających z dostępu. Coraz częściej pojawią się również na rynku modele, które aktywują zamek szyfrowy przy użyciu aplikacji na smartphone’a, a nawet wszczepionego w dłoń chipa. Często spotykanym rozwiązaniem jest połączenie dwóch zamków, tak aby po użyciu czynnika aktywującego  na jednym z nich otwierały się obydwa zamki. Jest to niezwykle przydatne rozwiązanie, gdy korzystamy z automatycznej brami i furtki. Zamek może być zaprogramowany na różne sposoby zależnie od naszych potrzeb. Możemy ustawić go tak, by zamykał się na chwilę po otwarciu lub pozostawał otwarty.

Gdzie najlepiej sprawdzi się klamka na kod?

Najczęściej klamki na kod są stosowane w miejscach, do których dostęp ma wiele osób. Ciężko byłoby rozdysponowywać klucze między wszystkich członków wspólnoty mieszkaniowej czy pracowników ogromnego kompleksu biznesowego. Jednak zamki szyfrowe są stosowane powszechnie również w innych miejscach. Oto najpopularniejsze z nich:

  • klatki schodowe w blokach lub budynkach wielorodzinnych,
  • budynki biurowe i wejścia do ulokowanych w nich poszczególnych firm,
  • hale magazynowe oraz budynki przemysłowe,
  • pomieszczenia przeznaczone dla pracowników w sklepach i innych punktach usługowych,
  • parkingi.

Takie rozwiązania są najczęściej spotykane w miejscach publicznych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, byś korzystał z nich we własnym domu. Jest to szczególnie przydatne, gdy mieszkamy z dziećmi i chcemy, aby nie wchodziły, do któregoś z pomieszczeń. W takiej sytuacji elektrozaczep będzie doskonałym rozwiązaniem. Wpisanie krótkiej sekwencji znaków, która zawsze jest w naszej głowie, jest o wiele łatwiejsze niż używanie klucza, który łatwo zgubić. W dodatku klucz może trafić w niepowołane ręce, a kod zawsze znajduje się w najlepiej strzeżonym miejscu.

Na co zwrócić uwagę, kupując klamkę z elektrozaczepem?

Na rynku pojawia się coraz to więcej ofert sprzedaży klamek z zabezpieczeniami elektronicznymi. Na pewno laikowi nie jest łatwo się w tym odnaleźć. Na szczęście, aby dokonać dobrego wyboru, wystarczy jedynie zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Oto najważniejsze z nich:

  • Jakość wykonania to podstawa. Zwróć uwagę nie tylko na rodzaj materiału, z jakiego zostało wyprodukowane urządzenie, ale i na jakość wykończenia wszystkich detali. Inwestując na starcie w dobry sprzęt, oszczędzamy w perspektywie najbliższych lat.
  • Żywotność baterii powinna być możliwie jak największa. Część zamków posiada funkcję ostrzegania w przypadku kończącego się zapasu energii, dzięki czemu możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z nagłym brakiem zasilania.
  • Liczba użytkowników, jakich możemy dodać do systemu. W przypadku domów jednorodzinnych i prywatnych posesji raczej nie będzie to problemem. Jednak jeśli szukasz klamki na kod do biura, w którym pracuje kilkaset osób, zdecydowanie powinieneś zwrócić na to uwagę.
  • Certyfikaty są niezbędne. Powinieneś sprawdzić ich oryginalność, by mieć pewność, że korzystasz z urządzenia, które zapewni bezpieczeństwo Twoim pracownikom.

Powiązane artykuły