NAINOWSZE

Kiedy zażywać aspirynę?

aspiryna

Spis treści

Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy, to jeden z najczęściej wybieranych na świecie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Z zastosowaniem aspiryny można leczyć m.in. przeziębienie i infekcje sezonowe oraz różnego typu dolegliwości bólowe. W naszym artykule opisujemy, co to jest i skąd się wzięła aspiryna, jakie są zalecenia do jej stosowania oraz jakie mogą być do niej przeciwwskazania.

Co to jest aspiryna?

Aspiryna to popularny dziś lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy. Dawniej, czyli jeszcze przed powstaniem nowoczesnej medycyny, w łagodzeniu dolegliwości bólowych i obniżaniu gorączki najczęściej stosowano wywar z kory wierzby. Właściwości lecznicze wywaru były związane z zawartymi w nim salicyną i saligeniną. Z substancji tych wytwarzany jest kwas salicylowy, którego zastosowanie skutecznie pomaga w radzeniu sobie ze wskazanymi problemami.

Powstanie aspiryny było możliwe dzięki wyizolowaniu czystej i stabilnej formy kwasu acetylosalicylowego. Dokonał tego w 1897 roku niemiecki chemik Felix Hoffman. Jego osiągnięcie jest wykorzystywane do dzisiaj. W nazwie Aspiryna, litera „A” oznacza grupę acetylową, człon „spir” to część dawnej łacińskiej nazwy wiązówki błotnej, z której pozyskuje się salicylany, natomiast końcówka „in” to element, który dawniej zawsze stosowano przy nazewnictwie leków.

Kiedy zaleca się stosowanie aspiryny?

Aspiryna to jeden z głównych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ. O tym, w jakich przypadkach najczęściej zaleca się stosowanie aspiryny, opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej MIRO:

Aspiryna najczęściej jest zalecana do stosowania w zwalczaniu bólów głowy, bólów mięśni i stawów oraz w przebiegu grypy i przeziębienia. Poprzez zastosowanie kwasu acetylosalicylowego możliwe jest doraźne zmniejszenie powstałych stanów zapalnych i przyniesienie pacjentowi ulgi w bólu. Jest to możliwe dzięki temu, że aspiryna skutecznie hamuje produkcję mediatorów reakcji zapalnych, czyli prostaglandyn. To właśnie one są odpowiedzialne za odczuwanie bólu oraz za powstawanie stanów zapalnych.

Kwas acetylosalicylowy często jest też stosowany jako domowy sposób zwalczania takich problemów, jak łagodny trądzik czy zaskórniki. Z kilku gramów aspiryny można przygotować skuteczną w działaniu maseczkę lub maść do miejscowego stosowania na miejscowe wypryski i innego typu problemy skórne.

Przeciwwskazania do stosowania aspiryny

Aspiryna to bardzo chętnie wybierany przez pacjentów lek na ból i na gorączkę. Niestety istnieją jednak pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Aspiryny nie powinny stosować przede wszystkim kobiety w ciąży. Nie powinny tego robić też osoby cierpiące na chorobę wrzodową dwunastnicy lub żołądka, ponieważ aspiryna zmniejsza ilość wydzielanego przez ściany żołądka ochronnego śluzu, przez co może też mieć działanie wrzodotwórcze. Aspiryna nie powinna być też stosowana przez dzieci do 16 roku życia, ponieważ może u nich powodować powstawanie zespołu Reye’a. Innym przeciwwskazaniem jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych, ponieważ aspiryna obniża krzepliwość krwi.

Powiązane artykuły