NAINOWSZE

Kiedy i jak sadzić byliny i krzewy ozdobne oraz owocowe?

pielegnacja ogrodu

Spis treści

Wiosna to czas odrodzenia i budzenia się do życia roślin i zwierząt. Słońce sprzyja pierwszym pracom w ogrodzie. To dobry czas na sadzenie wielu bylin, krzewów ozdobnych oraz owocowych. Warto wiedzieć, jakie mają wymagania i w jaki sposób je sadzić.

Sadzenie bylin w ogrodzie

Byliny są roślinami wieloletnimi, które mogą kwitnąć w każdym roku. Spora część z nich zimuje w pomieszczeniach, a inne w gruncie. Pierwszy termin sadzenia bylin to koniec marca. W tym okresie można sadzić oraz dzielić byliny, które kwitną latem i jesienią.

Byliny sadzi się we wcześniej przygotowanych dołkach, pamiętając i ich właściwej wielkości, która powinna być dopasowana do bryły korzeniowej. W dołku korzenie powinny być swobodnie rozłożone. Po ułożeniu bryły, dołek należy zasypać, utwardzić miejsce, a następnie podlać.

Sądząc byliny, nie należy zapominać o wyborze właściwego dnia sadzenia, odpowiedniej glebie oraz pielęgnacji. Najlepiej wybrać bezwietrzny i słoneczny dzień, który ułatwi przyjęcie się rośliny. Rodzaj gleby należy dopasować do określonego gatunku byliny, gdyż jedne preferują żyzne podłoża, a inne będą rosnąć nawet na ciężkich glebach.

Jakie byliny można sadzić na wiosnę?

Na koniec marca można sadzić i dzielić funkie oraz chabry, a w kwietniu albo jesienią rozmnażać:

 • Irysy – zakwitają tego samego lata i sadzi się je co 50 cm. Kłącza należy umieścić w ziemi na małym kopczyku,
 • Dalie ogrodowe – sadzi się je na koniec kwietnia, a pędy wypuszczają już po wiosennych przymrozkach. Bulwiaste korzenie w dołku powinny być swobodnie rozłożone,
 • Astry – to rośliny, które silnie przyrastają. Dzieli się je co 3 lata i wysokie odmiany sądzi się w rozstawie 80/80, a niskie 20/20,
 • Liliowce – można je sadzić od kwietnia aż do jesieni w rozstawie nawet 60/60, gdyż silnie się rozrastają,
 • Dzwonki oraz tawułki – można rozmnażać je w kwietniu i sadzić w rozstawie co 10 cm,
 • Barwinek pospolity – rozmnaża się go przez podział rośliny w kwietniu.

Sadzenie krzewów na wiosnę

Krzewy ozdobne wprowadzają do ogrodu wiele barw, niezwykle go dekorując. Kiedy pojawią się na nich kwiaty, przestrzeń zmienia się w morze barw. W przypadku krzewu ozdobnego gotowego do posadzenia, najpierw korzenie trzeba moczyć w wodzie przez kilka godzin. W tym czasie można wykopać dołek o głębokości około 50 cm, na spód położyć kompost i usypać niewielki kopczyk. Potem trzeba wyrównać system korzeniowy krzewu. Zazwyczaj korzenie nie są równe i wymagają przycięcia.

W trakcie układania korzeni w dołku, trzeba uważać, aby ich nie połamać. Jedną ręką najlepiej przytrzymać drzewko, a drugą zasypywać dołek. Następnie miejsce należy przyklepać i podlać. Bardziej delikatne i mniejsze krzewy, mogą od razu wymagać podpory, dlatego warto wbić palik w glebę i przywiązać do drzewka.

Jakie krzewy owocowe i ozdobne można sadzić na wiosnę?

Krzewy ozdobne to m.in.:

 • Magnolie – aby zasadzić magnolie, wystarczy zastosować się do podstawowych zasad sadzenia krzewów, jednak przed umieszczeniem korzeni w wykopanym dołku, należy dodać do niego kompost i torf z dodatkiem nawozów mineralnych,
 • Róże – korzenie krzewu powinny swobodnie mieścić się w dołku, na dnie którego warto umieścić nawóz. Po umieszczeniu bryły korzeniowej w ziemi, należy delikatnie obsypać je ziemią i obficie podlać,
 • Azalie – w dołek przed posadzeniem, zwykle wsypuję się kwaśny torf pomieszany z podłożem,
 • Różaneczniki – należy sadzić je w zacisznych miejscach, a wykopany dołek trzeba wypełnić mieszanką, przeznaczoną do azalii i różaneczników,
 • Powojniki – w przypadku sadzenia ich przy murach domu, warto ziemię przekopać i wymieszać z żyzną. Stanowisko dla tej rośliny powinno być zaciszne, gdyż wiatr może spowodować jej uszkodzenia.

Na wiosnę można sadzić także krzewy owocowe, takie jak maliny, agrest, porzeczki czerwone i czarne. Te ostatnie należy sadzić w odległościach 1,5 metra, podobnie jak agrest, a maliny w odstępach 0,5 metra.

Krzewy i byliny stanowią piękną ozdobę każdego ogrodu, a krzewy owocowe dodatkowo płodzą smaczne owoce. Warto zatem zadbać o ich odpowiednie sadzenie, aby zdrowo rosły i dawały obfite plony.

Powiązane artykuły