Jakie zagrożenia powoduje obturacyjny bezdech podczas snu?

bezdech podczas snu

Spis treści

Sprawdź, czym jest obturacyjny bezdech senny, jakie są jego objawy i najczęściej występujące powikłania. Jak można go zdiagnozować? Na czym polega leczenie OBS?

Jakie zagrożenia powoduje obturacyjny bezdech podczas snu?

Obturacyjny bezdech senny to poważne schorzenie, które dość często występuje u osób dorosłych. Chory podczas snu doświadcza wielokrotnie powtarzających się epizodów zatrzymania oddechu albo jego oddech jest spłycony. Takie bezdechy mogą pojawiać się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu razy na godzinę, a ich występowanie prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Po czym rozpoznać, że cierpisz na obturacyjny bezdech senny?

Dziwić może fakt, iż obturacyjny bezdech senny jest diagnozowany u osób, których mięśnie odpowiedzialne za oddychanie pracują prawidłowo lub ich praca jest zbyt intensywna. Problem leży bowiem gdzie indziej. Powodem pojawienia się tego schorzenia jest zamykanie się światła dróg oddechowych na wysokości gardła, przez co swobodny przepływ powietrza jest niemożliwy, dochodzi więc do przejściowego niedotlenienia.

Taki stan najczęściej nie powoduje jednak wybudzenia osoby chorej. Jak więc rozpoznać, że masz problem z prawidłowym oddychaniem w nocy? Najczęstszymi objawami OBS jest:

  • głośne chrapanie,

  • poranne bóle głowy,

  • senność pojawiająca się w dzień,

  • chroniczne zmęczenie,

  • kłopoty z koncentracją,

  • obniżony nastrój,

  • pojawiające się stany lękowe lub depresyjne,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • zaburzenia potencji.

Kiedy zaobserwujesz u siebie takie objawy, bezzwłocznie zgłoś się do pulmonologa. Zdiagnozowanie OBS wymaga przeprowadzenia badania snu, czyli poligrafii. Możesz wykonać ją np. w laboratorium snu. Badanie to polega na podłączeniu chorego pod specjalny aparat z czujnikami monitorującymi jakość snu. Pozwoli ono określić, czy choroba występuje i jaki jest jej stopień zaawansowania.

Jak leczy się OBS?

Najskuteczniejszą metodą leczenia OBS jest zastosowanie aparatu CPAP, który możesz kupić lub wypożyczyć np. w firmie Medseven. Urządzenie to wspomaga oddychanie nocne poprzez utrzymanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Dzięki temu drożność w górnych drogach oddechowych jest utrzymana, a incydenty spłycenia oddechu lub bezdechów zostają wyeliminowane.

Jakie są konsekwencje zdrowotne nieleczonego obturacyjnego bezdechu sennego?

Jeżeli obturacyjny bezdech senny nie będzie leczony, może wywołać wiele innych schorzeń takich jak: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca i przewodzenia, niewydolność serca, choroba niedokrwienna i zawał serca, udary, nadciśnienie płucne, refluks żołądkowo-przełykowy, zespół metaboliczny, depresja, cukrzyca typu 2 lub nieprawidłowa tolerancja glukozy. W skrajnych przypadkach może stać się przyczyną śmierci, która nastąpi w związku z rozwijającymi się w wyniku bezdechu powikłaniami sercowo-naczyniowymi.

Powiązane artykuły