NAINOWSZE

Jakie usługi oferuje optyk?

badanie wzroku

Spis treści

Często pojęcia takie jak optyk, okulista czy optometrysta używane są wymiennie, co jest oczywiście błędnym zabiegiem, ponieważ są to trzy odrębne zawody, do których wykonywania należy posiadać określone kwalifikacje. W niniejszym artykule skupimy się na roli optyka, a także jakie usługi oferuje.

Kim jest optyk?

Uznaje się, że około połowa osób w Polsce w wieku produkcyjnym ma problemy ze wzrokiem. Oprócz tego inne grupy wiekowe, czyli osoby starsze i dzieci wymagają korekcji wzroku, co sprawia, że szukają oni pomocy u poszczególnych specjalistów. Jednym z nich jest optyk, który dobiera okulary zgodnie z zaleceniami rozpisanymi na recepcie przez okulistę. Noszenie okularów korekcyjnych to jedna z form rehabilitacji wzroku, jednak uprzednio należy stworzyć szkła dopasowane do wady, czy odpowiednio dobrać oprawki do kształtu twarzy. Tym również zajmuje się optyk. Oprócz tego codziennie udziela wiele porad swoim klientom odnośnie szkieł czy soczewek kontaktowych.

Praca optyka opiera się nie tylko na wiedzy teoretycznej i zdobytych umiejętnościach w zakresie tworzenia okularów korekcyjnych, ale również płynnej komunikacji z klientem, by sprostać jego potrzebom. Doświadczony specjalista dobierze odpowiednie rozwiązanie, które poprawi komfort życia osobie z wadą wzroku. Optyk zajmuje się również konserwacją i naprawą uszkodzonych okularów, ale nie wykonuje badań wzroku.

Do kogo udać się w pierwszej kolejności – optyka czy okulisty?

Wiele osób zastanawia się, zauważając pierwsze oznaki pogarszającego się wzroku, do kogo należy się udać – optyka czy okulisty. Wiedząc już, jakie usługi świadczy optyk, odpowiedź jest prosta: do okulisty. Rolą lekarza tej specjalizacji jest wykonanie wszelkich badań diagnostycznych, na których podstawie może wypisać receptę na okulary korekcyjne dobierane przez optyka. Z pewnością wydaje się, że jest to skomplikowana i długa droga – wręcz przeciwnie! Wiele z salonów optycznych to również gabinety okulistyczne, jak chociażby Centrum Okulistyczno-Optyczne w Koninie. W takich placówkach można w ciągu jednej wizyty poddać się badaniom wzroku i skonsultować się z okulistą, jak również dopasować okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe. Bez wątpienia jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe, które pozwala zaoszczędzić czas.

Powiązane artykuły