NAINOWSZE

Jakie uprawnienia musi mieć osoba pracująca w zawodzie dekarza?

zawod dekarz

Spis treści

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z budową lub naprawą dachu, zdaje sobie sprawę, że osoba wykonująca takie prace musi wiedzieć, co robi. Od ich poprawnej realizacji zależy bowiem nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo domowników, a nawet najmniejsza pomyłka może być opłakana w skutkach. Jakie uprawnienia musi więc mieć osoba pracująca w zawodzie dekarza? Odpowiadamy na to pytanie w artykule!

Czym zajmuje się dekarz?

Dekarz to osoba zajmująca się naprawą, rekonstrukcją, budową i pokrywaniem dachów. To od niego zależy stworzenie odpowiedniego projektu, który będzie zgodny nie tylko z preferencjami inwestora, ale też wymogami technicznymi budynku oraz prawem budowlanym. Ponadto fachowiec wykonujący ten zawód odpowiada za właściwe zabezpieczenie dachu oraz stworzenie na nim:

  • orynnowania,
  • rur spustowych,
  • kominów,
  • okien dachowych,
  • izolacji.

Bardzo istotne jest również, by dekarz cechował się sprawnością fizyczną. Montaż pokrycia dachowego i innych elementów wymaga nierzadko użycia dużej siły, a poruszanie się po dachu – utrzymania równowagi.

Kompetencje i uprawnienia dekarza

Najlepszą drogą, aby zostać dekarzem, jest ukończenie szkoły branżowej o budowlanym profilu, która umożliwi Ci wyspecjalizowanie się w tym zawodzie. Zdany egzamin nadaje tytuł czeladnika dekarstwa i jest podstawowym dokumentem kwalifikacji zawodowych, który pozwala wykonywać prace z tego zakresu. O tytuł mistrza dekarstwa możesz się jednak ubiegać dopiero po trzech latach stażu, podchodząc do kolejnego egzaminu. W tym czasie nabierzesz koniecznego doświadczenia oraz wiedzy w danym zakresie. Dyplom uzyskany po pozytywnym zakończeniu egzaminu jest potwierdzeniem najwyższych kwalifikacji i umiejętności fachowca.

Praktyczne doświadczenie

Nawet najlepsze teoretyczne wyszkolenie nie jest warte tyle, co kilka lat doświadczenia w zawodzie dekarza. Praca w terenie i w trudnych warunkach, obcowanie z różnymi problemami, a także naprawa rozmaitych usterek pomagają nabrać praktycznej wiedzy, która w efekcie pozwala stać się dobrym dekarzem.

Jeśli więc szukasz firmy, która naprawi lub zaprojektuje i wykona Twój dach, koniecznie bierz to pod uwagę i szukaj przedsiębiorstw, takich jak Solidny Dekarz, które mają na swoim koncie mnóstwo zakończonych sukcesem realizacji. Wówczas zyskasz pewność, że i Twój dach zostanie szybko, sprawnie i skutecznie naprawiony lub zbudowany od zera w nowym domu.

Powiązane artykuły