Jakie meble wybrać dla kuchni z wyspą?

kuchnia z wyspa

Spis treści

Pomysłów na urządzenie nowoczesnej kuchni jest obecnie bardzo dużo. Jednym z najpopularniejszych z nich jest pomieszczenie otwarte na salon i połączone z nim za pomocą kuchennej wyspy. To wygodne rozwiązanie, sprawdzające się zarówno w przestronnych domach jednorodzinnych, jak i niewielkich mieszkaniach w centrach miejskich aglomeracji. Jak urządzić kuchnię z wyspą? Jakie meble wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Czym jest wyspa kuchenna?

Wyspa kuchenna to nic innego jako wolnostojący element oddzielający od siebie kuchnię oraz inne pomieszczeniu w budynku. Zwykle jest nim salon. Wyspa może być wyłącznie elementem ozdobnym lub służyć jako dodatkowe stanowisko pracy. Ze względów praktycznych to drugie rozwiązanie stosowane jest zdecydowanie częściej. W takim przypadku na wyspie znajduje się blat roboczy oraz płyta indukcyjna/elektryczna wykorzystywana do gotowania.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Eltop, oferującej meble na wymiar w Warszawie: Budowa kuchni z wyspą zmienia sposób użytkowania tego pomieszczenia. Dzięki niej czynności takie jak przygotowywanie posiłków można wykonywać stojąc przodem do domowników odpoczywających na kanapie przed telewizorem. Daje to możliwość stałego kontaktu z rodziną oraz zaproszonymi gośćmi, co przekłada się na lepszą integrację. Wyspa pozwala na łatwy dostęp do sprzętów z niemal każdej strony, umożliwiając tym samym uczestnictwo w gotowaniu kilku osobom jednocześnie. Stwarza przy tym dodatkowe miejsce do przechowywania i zmniejsza dystans pomiędzy poszczególnymi strefami w kuchni. Montaż wyspy to przepis na funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni kuchennej oraz stylowe uzupełnienie nowoczesnego wnętra.

Jakie meble do wyspy kuchennej wybrać?

Dobór mebli do wyspy kuchennej uzależniony jest przede wszystkim od sposobu wykorzystania tego elementu. Jeśli wyspa ma służyć wyłącznie do przechowywania, można ograniczyć się do pojemnych szafek na produkty spożywcze i akcesoria kuchenne. Przydatne są też szuflady z przegrodami do sortowania używanych artykułów. Na każdej wyspie niezbędny jest oczywiście blat, pełniący funkcję części roboczej. W zależności od wybranego stylu aranżacyjnego może być wykonany z różnych materiałów. W projektach nowoczesnych kuchni dominują naturalne blaty z drewna lub kamienia. To rozwiązania ponadczasowe, zapewniające zarówno wysoką trwałość, jak i atrakcyjny wygląd. Jeżeli wyspa ma być miejscem do spożywania posiłków, warto uzupełnić ją o praktyczny barek, dodatkowy stolik śniadaniowy oraz wygodne i eleganckie hockery.

W trakcie wyposażania wyspy kuchennej można zdecydować się na kupno jednego z gotowych zestawów dostępnych w sklepach meblowych lub zamówienie indywidualnej zabudowy od producenta mebli kuchennych. Warszawa to miasto, w którym inwestorzy bardzo chętnie stosują to drugie rozwiązanie. Niesie to za sobą wiele korzyści. Jedną z nich jest możliwość realizacji własnego, oryginalnego projektu aranżacji kuchni. Jedyne ograniczenie to wyobraźnia właściciela budynku. Meble na wymiar rozwiązują również problem niedopasowania rozmiaru szafek czy blatów do wielkości kuchni. To odpowiedź na potrzeby wszystkich osób ceniących sobie najwyższą możliwą funkcjonalność oraz nienaganny wygląd mebli kuchennych.

Powiązane artykuły