Zakup nowych maszyn rolniczych może kosztować fortunę, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na wymianę lub wyposażenie gospodarstwa nie w jedną, a w kilka z nich. Na szczęście nie musisz od razu kupować wszystkiego, co niezbędne. Wiele firm oferuje leasing maszyn rolniczych, który jest doskonałą, a przede wszystkim tańszą alternatywą ich zakupu. Na czym polega wynajem urządzeń i kiedy się opłaca? O tym poniżej.
Po pierwsze, niższe podatki
Tak naprawdę, w tym przypadku masz do wyboru kilka opcji. Przy leasingu maszyn rolniczych oczywiście zapłacisz mniejsze podatki, jednak to, ile one będą wynosiły, zależy od kilku istotnych czynników. Obecnie firmy wynajmujące tego rodzaju sprzęt mają do wyboru leasing operacyjny i leasing finansowy. Jeśli zamierzasz wnieść jakikolwiek wkład własny, lepszą opcją będzie dla Ciebie drugie rozwiązanie. Przy leasingu finansowym odsetki możesz bowiem traktować jako koszt uzyskania przychodu.
Po drugie, mniejsze koszty utrzymania
Decydując się na wynajem maszyn rolniczych, warto mieć na uwadze również to, że zmniejsza się automatycznie koszt ich utrzymania. Zakup nowego urządzenia na własność wymaga znalezienia w razie awarii firmy, która podejmie się jej usunięcia. Konieczne są także regularne przeglądy. Decydując się na wynajem, rolnik nie musi martwić się o szukanie kolejnego specjalisty od:
- serwisu,
- konserwacji,
- przeglądów,
- naprawy maszyn rolniczych.
Zazwyczaj firmy, takie jak Agromix z Rojęczyna świadczą je wszystkie w jednym pakiecie. Można także skorzystać z atrakcyjnych rabatów i zniżek dla stałych klientów. Koszt utrzymania maszyn rolniczych bywa bardzo wysoki. Dlatego też, wybierając usługę leasingu, zaoszczędzisz sporo pieniędzy.
Po trzecie, minimum wkładu własnego
Jak powszechnie wiadomo, zakup nowej maszyny rolniczej to ogromny wydatek. Dużo pieniędzy musisz zainwestować też, jeśli chcesz wyposażyć swoje gospodarstwo w kilka urządzeń. Doskonałą alternatywą dla zakupu jest leasing maszyn rolniczych nowych lub używanych. Zawarcie takiej umowy z firmą wynajmującą sprzęt praktycznie nie wymaga wniesienia wkładu własnego. To dobra opcja dla rolników, którzy nie mają środków na sfinansowanie zakupu lub nie mają szansy na uzyskanie dotacji. Wynajem takiego sprzętu niesie ze sobą szereg korzyści.