Maty wegetacyjne, zwane również rozchodnikowymi lub też po prostu trawami w rolce, doskonale sprawdzają się na różnorakich podłożach trudnych w utrzymaniu oraz tych trudnodostępnych. Dlatego chętnie wykorzystywane są do pokrywania dachów i wysoko ułożonych tarasów oraz platform i łączników między budynkami. Jakie funkcje tam pełnią i dlaczego są tak popularne?
Jak wygląda mata wegetacyjna?
Każda mata wegetacyjna to system bazujący na specjalnej płachcie przygotowanej z polipropylenu. Jest to tak zwana mata pętelkowa, na którą dobiera się ziemię wraz z substratem mineralnym. Ziemia na taką powierzchnię musi być ostrożnie dobrana – by trzymała się specjalnego podłoża oraz by zapewniła najlepszą możliwą bazę dla wybranych roślin.
Co można na takiej macie wysiać? Mogą to być trawy, zioła, byliny czy też rozchodniki. Proces wysiewu i wzrostu jest dokładnie kontrolowany i dopiero kiedy pojawi się pełny system korzeniowy, można takich mat użyć do pokrycia nimi wybranej powierzchni.
Jakie funkcje spełniają maty rozchodnikowe?
Maty rozchodnikowe stosowane na dachach z pewnością spełniają doskonale funkcje wizualne. Dzięki nim zwyczajne dachy budynków pokrywają się zielenią, kusząc swoim widokiem, dodając uroku terenom miejskim. Często wykorzystywane są również na budynkach użytkowych, gdzie stają się częścią dachowych parków, tarasów, a nawet restauracji.
Prócz funkcji estetycznej pełnią też jeszcze jedną, bardzo ważną rolę. Taki trawnik z rolki w Podlaskim może stać się świetnym sposobem na kontrolę erozji dachu. Działa to zarówno w przypadku dachów użytkowych, jak i tych nieużytkowych. Dzięki izolacyjnym właściwościom materiału użytego na dolną część maty, dach wyłożony trawą z rolki zostaje też przy okazji zabezpieczony przed niszczącym działaniem wilgoci. Warto o tym pamiętać, planując zielony dach – maty wegetacyjne są w takim przypadku o wiele lepsze i bezpieczniejsze od tworzenia zielonej warstwy bezpośrednio na powierzchni dachu.