NAINOWSZE

Jak zadbać o odpowiednie nawodnienie swojego trawnika z rolki?

nawadnianie trawnika

Spis treści

Każdy posiadacz ogrodu wokół domu marzy o tym, by jego trawnik z rolki bądź siany prezentował się jak najlepiej. Aby osiągnąć ten cel, bardzo ważne jest, by odpowiednio dbać o roślinność. Jak się okazuje, kluczowe jest prawidłowe nawodnienie swojego trawnika. W naszym artykule znajdziesz garść porad, jak się do tego zabrać. Koniecznie czytaj dalej!

Podlewanie trawników – garść porad

Marzysz o tym, aby Twój trawnik z rolki prezentował się jak najpiękniej? Warto zatem zadbać o jego prawidłowe nawodnienie. Co istotne, ważne jest nie tylko zadbanie o odpowiedni poziom wilgotności, ale także całościową pielęgnację. Nawet regularnie podlewana trawa z rolki nie będzie prezentowała się dobrze, jeśli nie zwrócisz uwagi na inne aspekty. Jakie? Oto garść porad, które sprawią, że Twój trawnik z rolki będzie odpowiednio nawodniony.

  • Pamiętaj o regularnym i obfitym podlewaniu trawnika, co najmniej 20 litrów na każdy metr kwadratowy. Nie zapomnij o tym zwłaszcza podczas suchych i gorących dni.
  • Najlepsza pora dnia na podlanie trawnika to poranek lub wieczór – gdy nie świeci ostre słońce i temperatury są niższe, woda mniej paruje.
  • Równomierne podlewanie całego trawnika umożliwia system nawadniania. Automatyczny zraszacz może być uruchamiany o stałych porach. Warto rozważyć jego zakup.
  • Sprawdzaj nawodnienie trawnika co kilka dni.
  • Pamiętaj o używaniu kompostu tak, dzięki czemu trawnik będzie miał większą zdolność do retencji wody.
  • Przycinaj trawnik regularnie na odpowiednią wysokość zgodną z rekomendacjami producenta. Dzięki temu zapewnisz odpowiednią cyrkulację powietrza i pozwolisz na efektywniejszy pobór wody.

Jak dbać o trawniki z rolki?

Aby zadbać o swój trawnik, nie wystarczy pamiętać o jego regularnym podlewaniu. Jak mówi specjalista z firmy GreenFlor – producent trawy w rolce:

Aby utrzymać piękny i gęsty trawnik z rolki, należy konsekwentnie nawozić go nawozami mineralnymi. Optymalny poziom makroskładników N:P:K wynosi 6:2:4. Azot jest ważny dla odrostu i rozwoju traw oraz decyduje o ich zabarwieniu. Pierwsze wiosenne nawożenie powinno być przeprowadzone gdy temperatura gleby wzrośnie do 5 stopni Celsjusza. Fosfor poprawia rozwój systemu korzeniowego trawy, zaś potas reguluje gospodarkę wodną i przebieg fotosyntezy. Wapnowanie jest potrzebne głównie w przypadku gleb kwaśnych. Warto pamiętać również o wertykulacji oraz regularnym nakłuwaniu gleby. Nie można zapomnieć o walce ze szkodnikami, chwastami i chorobami poprzez piaskowanie oraz używanie środków.

Trawnik z rolki w miejsce tradycyjnej uprawy trawnika niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim łatwiej się go uprawia, a efekt prezentuje się znacznie ciekawiej. Wysokiej jakości, wcześniej posiany z wyselekcjonowanych gatunków roślin trawnik w rolce to świetny wybór nawet dla najbardziej wymagających!

Powiązane artykuły